Банковата система не беше директно ударена от кризата с коронавируса. За момента тя е стабилна и не се очертава ръст на лихвите по кредитите. Това каза банкерът Левон Хампарцумян в ефира на bTV.
Той направи сравнение с финансовата криза преди десет години.
"Предишната криза беше основно криза на ликвидността и на недоверието между банките и липса на достатъчно капитал в самите банки. За десет години тези неща се поправиха по такъв начин, че банковата система и финансовата система на света да бъдат по-устойчиви на шокове, дори някои непредвидими шокове. Така че днес в България и по света банките са в много по-добро здраве, отколкото в предишната криза", коментира Хампарцумян. Той беше категоричен, че банките са най-сигурното място, където да си държим парите и спестяванията от 57 млрд. долара доказват това.
В същото време лихвите на депозитите паднаха до 0%. "Естественото нещо е парите да носят пари, когато се вложат в нещо. Иначе какъв е стимулът на един предприемач да си влага парите, да рискува, да не спи, ако може просто да сложи един депозит и да си живее от него", обясни банкерът. Относно новия дълг от 5 млрд. лева, който държавата ни изтегли преди дни, той каза: "Технически операцията е блестяща. Това, което е важно за мен, е как ще изхарчим парите. Засега те са взети да се създават буфери в едно несигурно време. Как държавата харчи тези пари - с какъв мандат, за какво. Това предстои да научим. Благоразумно изхарчените пари ще доведат до нещо повече", коментира банкерът.