ЕЦБ и БНБ създават нова суап линия, която ще остане в сила до 31 декември 2020 г., или толкова дълго, колкото е необходимо, съобщават от пресцентъра на БНБ.
Размерът на суап линията е определен на 2 милиарда евро.
Линия за валутен суап е споразумение между две централни банки за обмяна на валута. Чрез нея дадена централна банка може да получи ликвидност в чуждестранна валута от централната банка, която я емитира, обикновено защото е необходимо да се предостави съответната валута на местни търговски банки.
Европейската централна банка (ЕЦБ) и Българската народна банка (БНБ) са се договорили да сключат предпазно валутно споразумение (суап линия), за да осигурят евро ликвидност.
Съгласно новата суап линия БНБ ще може да вземе до 2 милиарда евро в замяна на български левове. Максималният падеж за всяка изтеглена сума ще бъде три месеца.
Суап линията ще остане в сила до 31 декември 2020 г., освен ако не бъде удължена, се казва в съобщението на БНБ.
България се подготвя за участие във валутния механизъм (ERM II), което е предпоставка за дадена държава-членка да се присъедини към еврозоната, отбелязва БНБ.
Припомняме, че вчера финансовият министър Владислав Горанов съобщи, че България е изпратила писмо до Европейската централна банка (ЕЦБ) по отношение на възможността за отпускане на суап линия. По думите му, ако страната ни е част от ERM II, ще може свободно и без ограничения да се възползва от валутните суап линии на ЕЦБ с цел да подкрепи валутния борд.
Премиерът Бойко Борисов обяви, че до края на седмицата България ще прати документите за членство във валутно-курсовия механизъм ERM II.
През последните няколко седмици две държави от ЕС - Дания, която е част от ERM II, и Хърватия, която подобно на България кандидатства за влизане, вече поискаха и получиха суап линии.