Финалът на изпълнението на критериите за влизане във валутно-курсовия механизъм ERM II, договорени през лятото на 2018 г., може да е през следващите няколко седмици. Така финансовият министър Владислав Горанов коментира в ефира на bTV темата с влизането на България в така наречената „чакалня“ за еврозоната. Той бе категоричен, че сега е добър момент да направим тази стъпка.
Не искам да избързвам с конкретна дата, имаме интензивни разговори и с ЕЦБ и с ЕК, каза още Владислав Горанов, с което водещият прецени, че темата е изчерпана и не последваха уточняващи въпроси. Не стана ясно и какво имаше предвид вчера премиерът Бойко Борисов, който обяви, че „до края на седмицата вероятно ще подадем готовите документи за ERM II”.
По информация на Investor.bg на 28 април изтича срокът, в който България трябва да изпрати до ЕЦБ официалните резултати от изпълнените препоръки, дадени от европейския банков регулатор на нашите кредитни институции след края на стрес тестовете. От това дали ЕЦБ ще сметне задачата за изпълнена, зависи дали кандидатстването на страната за влизане в ERM II ще бъде одобрено.
Горанов защити икономическите мерки, които държавата предприема в полза на гражданите и бизнеса. "Държавата отпуска 1,5 млрд. лв. само за запазване на заетостта. Те ще бъдат пренасочени към фонд „Безработица”, за да помогнат мярката 60/40. Това не са ли безвъзмездни средства? Така финансовият министър отговори на критиките, че не се отпускат достатъчно безвъзмездни средства за засегнатите от кризата с коронавируса бизнеси и граждани.
„Как хората си представят безвъзмездните суми - да разхвърляме пари на жълтите павета от правителствения самолет“, риторично попита финансовият министър.
По думите му за миналата година държавата е платила 25 млрд. лв. заплати. „Ако раздаваме, колко ще издържи икономиката според вас? Самоосигуряващите се лица попадат като правна възможност в графата за безлихвените отсрочени кредити от Банката за развитие. Никой няма за цел да унищожава нищо. Кризата с коронавируса е навсякъде и свари доста хора неподготвени. Все още съм оптимист, че стоим добре в пандемичната криза", заяви той. Ако има безработни вследствие на кризата, то те ще получават обезщетение от държавата. Мярката „60 на 40” дава възможност работодателите да не освобождават служители, но по нея може да се кандидатства, когато има поне 20% спад на оборота през март 2020 г., обясни още Владислав Горанов. Към момента 70 хил. души са в обхвата на схемата и са запазили работните си места, допълни той.
Финансовият министър призна, че е трябва да се помисли и за семейства, при които сумарният доход за периода на кризата е под определен минимум и да се търсят допълнителни инструменти за подкрепа”. Горанов подчерта, че некоректните към хазната няма как да получават финансова помощ. "Системата с грантовете не работи до безкрай. Не можем да коментираме безвъзмездните средства безкрайно. Няма да могат да получат безлихвени кредити само хората, които не са в затруднение. Има различни казуси, работим по нови мерки постоянно със социалното министерство. Ще бъдат подпомогнати по някакъв начин и хората, които запазват работата си, но са с орязани заплати в кризата. Готвим се и за взимането на дълг, за да имаме сигурни заплати за военните, учителите и др.", обясни финансовият министър.
Горанов заяви още, че планът за излизане от кризата ще дойде, когато страната си позволи разхлабване на мерките.