“Единствената причина е увеличаване на правото на дълг от страна на правителството до 10 млрд. лева. Това е оправдана стъпка. В тази обстановка човек трябва да е подготвен за различни сценарии. Към момента няма нищо спешно, което да налага такова бързане”, смята финансистът.
Според него няма как спадът да бъде до 3% от БВП на българската икономика за тази година при положение, че няма сценарий, който да не предвижда спад в еврозоната над 6-7%.
“Няма как загубата на данъчни приходи на годишна основа да бъде по-малко от 3,4 млрд. лева", прогнозира Дацов.
По думите му в зависимост от различните сценарии и от мерките, които ще приложи правителството, минималната загуба на данъчни приходи ще бъде поне 3,5 млрд. лева.
“При малко по-лош сценарий, който е по-реалистичен, тзи загуби ще стигнат поне до 4,5 млрд. лева, каза още финансистът. - Между другото, 150 млн. лева по-ниско ниво на приходите спрямо същия месец на миналата година е доста приемливо спрямо това, което се случва около нас. Април обаче ще бъде с по-лоши данни. Да се надяваме пандемията да мине по-бързо и загубите за икономиката да бъдат по-малко.”
Според Дацов преди да се вземе дълг, трябва да се вземат мерки за оптимизация на държавните разходи.
“Досега не са предприети такива мерки. Може да започнем с 10% рязане на всички разходи, замразяване на всякакви актуализации, преразглеждане на капиталовата програма изцяло. Също - преразглеждане на субсидии, забавяне на субсидии, където може”, съветва бившият зам.-финансов министър.
Той смята още, че мерките за подпомагане и мерките за оптимизация на бюджета трябва да бъдат много скоростни, като актуализацията може да се случи и след 3-4 месеца.
“Една от причините, с които си обяснявам бързането на правителството, е че все още условията на финансовите пазари са добри и ако правителството вземе нов дълг сега, ще бъде при относително добри условия”, коментира Дацов.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.