fallback

БНБ: България е много близо до влизане в еврозоната

Или ще влезем в ERM II с текущия курс на лева към еврото, или няма да влезем изобщо, добавя финансовият министър Владислав Горанов

11:05 | 28.01.20 г. 17
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

България е много близо до това да бъде приета в еврозоната. Това обяви управителят на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев по време на 14-а годишна среща на бизнеса и правителството, организирана от в. „Капитал“.

Той увери, че страната ни се движи по план по пътя за приемане на еврото. Относно спорните поправки в чл. 29 на Закона за БНБ, внесени от ГЕРБ в края на миналата седмица, Радев обясни, че в края на миналата година юристите на Европейската комисия (ЕК) и на Европейската цинтрална банка (ЕЦБ) са открили несъответствие между нашето законодателство и европейското, което всъщност наложило „спешните“ по думите му поправки.

Управителят на БНБ е категоричен, че корекциите не засягат валутния борд и курса на лева към еврото. Той добави, че всъщност текстът на предложението, внесено от Менда Стоянова, е дело на БНБ, а председателят на бюджетната комисия в парламента е просто вносител.

„Кратка хронология - съответствието на законодателството е един от най-важните фактори за присъединяването към валутния механизъм. В края на миналата година получихме съобщение, че юристите на ЕЦБ откриват несъответствие в нашето законодателство и европейското. Този механизъм изключва фиксирането на курсове в националното законодателство. Ние знаем за тази тема от години, но винаги сме казвали - ще вземем мерки. Това, за което става въпрос, е да се направи промяна, която ние предложихме - да сме с европейската правна рамка. Промяната е съгласувана с ЕЦБ. Тя ще публикува своето становище до края на тази седмица“, коментира темата Радев.

По думите му промяната е просто техническа, юридическа и на практика отстранява и последната пречка пред присъединяването ни към валутния механизъм. „Вече сме на финалната права. Промяна във валутния борд няма и ние ще влезем в ЕРМ II с този курс, това е сигурно. България е много близо до стратегически европейски пробив", категоричен е Димитър Радев.

Уверение за това даде и финансовият министър Владислав Горанов, според когото и преди два месеца да бяха внесени текстовете, според които курсът на българския лев към еврото ще бъде договарян от други страни, пак щяха да бъдат обект на критики и спекулации със стабилността на борда.

„Ние ще приемем еврото в условия на валутен борд и настоящият курс“, увери финансовият министър. Той увери, че страната ни или ще влезе в ERM II с текущия курс на лева към еврото, или няма да влезе изобщо в механизма.

Горанов потвърди, че до края на април България ще се присъедини към "чакалнята на еврозоната" и банковия съюз. Ако не е този валутният курс, няма да влезем, подчерта той.

„Няма правилен начин да се проведе този дебат, особено когато е зареден с емоции, политическо противопоставяне и зареден със специфика и технологии. Начинът, по който стана, е единственият възможен и легален. И два месеца да стоеше върху сайта на някоя институция - нямаше да бъде по-малко чувствителен", каза Горанов.

Нищо друго няма да се случи, подчерта той. Според Владислав Горанов в момента страната се развива по-добре от много държави в Централна Европа. По думите му предизвикателствата пред бизнеса ще останат същите и през тази година, както и през 2019 г. „Лихвите не могат безкрайно да останат такива“, предупреди обаче той бизнеса и подчерта, че това трябва да бъде отбелязано и от банкерите.

Финансовият министър е оптимист по отношение на предстоящата икономическа криза,. Според него демографският фактор е предизвикателство, но той не може да бъде променен с фискални стимули. 

„Нито едно дете не трябва да се ражда заради икономически стимули“, категоричен е Горанов.

Освен това примерите на държавите, които са въвели такива стимули, показват, че няма особена промяна в демографската ситуация, твърди финансовият министър. Той добавя още, че данъчната политика не може да реши проблема с неравенствата и подчерта, че смяна на модела на облагане (по-специално отмяната на плоския данък) не седи на дневен ред пред кабинета. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:54 | 12.09.22 г.
fallback