fallback

Управителят на НЗОК: Проблемите "се замитат" под масата

Ако средства се разпределят на по-малък брой изпълнители на медицинска помощ, пациентът ще усети по-добра грижа и качество, каза управителят на Здравната каса

10:36 | 26.11.19 г. 3

Проблемът с интересите на пациентите и болниците се случва, защото в продължение на години проблемите, които трябваше да бъдат решени, са замитани и прехвърляни. Това заяви управителят на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) д-р Дечо Дечев по Нова телевизия.

„В продължение на години проблеми, които трябваше да се решават по време на управлението на определен кабинет и екип в министерството, бяха замитани под масата и бяха прехвърляни на следващ екип. Идва момент, в който това напрежение нараства, а то се изразява главно в това, че тези, които предоставят услугите, не са доволни от това, за което заплащат. Потребителят също има проблеми с качеството на това, което получава”, каза той.

„Част от дейностите са в т.нар. пазарен модел, който при нас е в най-дясната си част, защото се гледа единствено приходът по определена дейност. Действително се показа, че някои участници в този модел нямат място в него. Категорично не успяха да се впишат общинските болници в този модел. Дейностите, свързани с майчино и детско здравеопазване, категорично нямат място в този модел. На практика няма предложение, което да извади тези групи от този модел”, смята той. 

"Всички искат повече", коментира Дечо Дечев на въпроса къде изтичат парите за здраве. Той посочи, че ако се прегледа бюджетът на НЗОК за догодина, е видно, че половината от увеличението отива за болнична помощ и по т.нар. първична извънболнична медицинска помощ – там отиват около 19 млн. лева. Около 130 млн. лева ще отида за достъп до нови лекарства и до повишаване на ниво на реинбурсиране на такива, които са в момента, обясни Дечев.

Запитан каква сума е необходима от бюджета за следващата година, за да няма проблеми и всички да бъдат доволни, Дечев каза, че ако съществуващите средства се разпределят на по-малък брой изпълнители на медицинска помощ, пациентът ще усети по-добра грижа и качество, отколкото досега.

По думите на Дечев заплатите на здравните специалисти зависят от клиничните пътеки. Те няма от какво друго да зависят друго, такъв е моделът, посочи Дечев.

Нарушена е връзката между болничната и извънболничната помощ, призна Дечев и изрази притеснение да не се отиде в популистка посока и лечебни заведения, които нямат вина, да получат такава.

„Експертният потенциал на хората, които контролират дейността на Касата, не е достатъчен, за да могат да влязат в детайли и да преценят дали на пациент трябва да се сложат  един, два или три стента. За това хората от Касата проверяват дали документацията отговаря на определени условия и записът се предоставят на експерти, които имат потенциал да преценят. На практика така се постъпи при случая в Пазарджик. Нашето мнение е, че има голяма доза истина в това, което беше изнесено”, заяви директорът на НЗОК по повод разследването на Нова телевизия, което показа, че директорът на болницата в Пазарджик и шефовете на двете ТЕЛК комисии имат пожизнени решения за нетрудоспособност.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:33 | 14.09.22 г.
fallback