fallback

БНБ: Частното потребление ще има положителен принос в растежа на БВП

Съществуват рискове при външното търсене на български стоки и услуги, както и очаквания за по-слаба икономическа активност в някои сектори, предупреждава централната банка

19:30 | 22.11.19 г.

Частното потребление ще продължи да има положителен принос за верижния и годишния растеж на БВП. За това ще допринася запазването както на положителните тенденции на трудовия пазар, така и на ниските нива на лихвените проценти, които стимулират търсенето на потребителски кредити. В същото време очакваното забавяне на верижния и годишния растеж на номиналната компенсация на един нает през следващите месеци ще ограничава темпа на нарастване на реалния разполагаемия доход на домакинствата. Това прогнозира в най-новия брой на тримесечното си издание „Икономически преглед“ Българската народна банка.  

Анализаторите на централната банка очакват през следващите две тримесечия да има слабо възстановяване на реалния износ на стоки и услуги, като нарастването на вътрешното търсене ще бъде фактор за по-силно увеличение на вноса на стоки и услуги спрямо износа.

Друг положителен принос за вътрешното търсене през прогнозния хоризонт ще имат правителственото потребление и предвижданото нарастване на публичните инвестиции.

Очакваме динамиката на частните инвестиции да остане сравнително потисната, което ще се дължи главно на запазващата се несигурност в международната среда и отслабения годишен растеж на външното търсене на български стоки и услуги.

Според БНБ рискове пред изпълнение на прогнозата са по-нисък от очаквания растеж на реалния БВП. Влияние за това може да окаже външната среда, където важни за България търговски партньори могат да имат по-слаба икономическа активност.

Перспективи пред търговията

Данните от платежния баланс за началото на третото тримесечие дават индикации за продължаващо нарастване на годишна база на номиналния износ и внос на стоки, като растежът на износа продължава да изпреварва този на вноса, отчитат в централната банка.

В края на 2019 г. и началото на 2020 г. очакваме реалният износ на стоки да продължи да нараства на годишна база, макар и с по-ниски темпове спрямо първото полугодие. Това забавяне ще се дължи на изчерпването на базовия ефект при износа на минерални продукти в условията на продължаващо слабо нарастване на външното търсене.

Очакванията за реалния внос на стоки през четвъртото тримесечие на 2019 г. и първото тримесечие на 2020 г. са за възстановяване на растежа спрямо отчетения годишен спад през второто тримесечие на 2019 г. Прогнозата за тази динамика се основава на очакванията за ускоряване на годишния растеж на инвестициите и на частното потребление.

Въз основа на пазарните нагласи за международните цени на стоките ще има нарастване на годишна база на цените на износа и вноса в края на тази година и началото на 2020 г., което ще допринася положително за номиналното изменение на външнотърговските потоци.

Рисковете

Рисковете по отношение на прогнозата за външното търсене са в посока реализиране на по-слаб растеж и са свързани с по-ниско търсене от страна на Турция, с по-продължително отслабване на икономическата активност в някои държави от еврозоната, с повишена несигурност, произтичаща от излизането на Обединеното кралство от ЕС, както и с евентуално допълнително ескалиране на външнотърговските конфликти в международен план.

Развитие на стопанството

В централната банка посочват, че благоприятното изменение на условията на търговия за България доведе до свиване на дефицита по търговския баланс в сравнение с 2018 г., което значително повиш излишъка по текущата сметка на платежния баланс на страната.

По-високият размер на получените капиталови трансфери по програми на ЕС беше определящ за увеличаването на излишъка по капиталовата сметка. В условията на прогнозирано нарастване на дефицита по статия „първичен доход, нето“ очакваме общият излишък по текущата и капиталовата сметка да се свие като процент от БВП на годишна база през четвъртото тримесечие на 2019 г. и през първото тримесечие на 2020 г. спрямо първата половина на 2019 г.

Ръст на спестяванията и жилищните заеми

Запазването на благоприятни условия на пазара на труда при слабо понижаване на потребителското доверие и запазването на предпочитанията на домакинствата към спестяване допринесоха за сравнително високия темп на нарастване на депозитите на неправителствения сектор, коментират експертите на БНБ.

През първите осем месеца на 2019 г. се наблюдаваше забавяне на годишния растеж на кредита за фирмите главно поради намалението на размера на лошите и преструктурираните кредити, пресмятат в централната банка.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:47 | 14.09.22 г.
fallback