Бюджетната процедура е в стартова готовност. Министерството на финансите започва разговори по ресори, за да представи в края на ноември пред парламента сметката на държавата за следващата година.
"Малко е рано да се каже какво ще стане все още. Няма да има изненади, няма да е по-различен бюджетът догодина. Нямам против да се учеличават заплати, но при учителите няма да има разлика във възнаграждението според това как си вършиш работата. Докато има "даване на калпак", истинска реформа не може да има", убеден е икономистът Владимир Каролев, който коментира в ефира на Bulgaria ON AIR какви промени могат да се направят в Бюджет 2020.
Според финансиста Кольо Парамов България е „твърде бедна страна, за да оценяваме заплатата на хората по приноса, защото тогава трябва да се отделят повече пари. "Изграждането на бюджета е сериозна работа, не трябва да се бърза. В много сложна комбинация от очаквания сме. Вероятно ще търсим някакъв ход за чакалнята на еврозоната догодина", прогнозира той.
По думите на Каролев парите в един бюджет никога не стигат и няма финансов министър по света, който да бъде обичан от хората. "Бившите министри на здравеопазването дадоха лицензи на близо 400 частни лаборатории. Ако това бяха пари, насочени в общинските болници, разликата щеше да е голяма", смята Парамов.
Каролев потвърди, че министърът на здравеопазването Кирил Ананиев е прав, че публичните средства са дошли от наши данъци. “Проблем е, че има частни болници, които взимат едни пари, без да вършат нужната работа, посочи той. – Регионален национализъм също има – не е нужно всяко малко градче да има болница. Естествено, трябва да се провери град по град.”
Икономистът напомни, че вчера Манфред Вебер, лидерът на групата на ЕНП в Европарламента, е написал остро писмо относно избора на Volkswagen за Турция. “Няма да се учудя, ако започне някаква проверка по случая", заяви Каролев.
Вижте целия разговор във видео материала на Bulgaria ON AIR.