Бюджетният излишък намалява значително заради сделката за закупуването на изтребителите F-16 Block 70. Министерството на финансите очаква бюджетен излишък от 1,1 млрд. лв. към края на август спрямо 3,2 млрд. лв. в края на юли. На месечна база само за август бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) е отрицателно.
След ратифицирането от парламента на международните договори за закупуване на самолети F-16 Block 70, въоръжение и свързаните с него системи за дългосрочна експлоатация и поддръжка, както и цялостна подготовка на пилоти и помощен персонал, през август министерството на отбраната е превело сумата в размер на 1,2 млрд. долара по сметка на правителството на САЩ.
„С това българската страна изпълни ангажимента си по договорите, сключени по проекта за инвестиционен разход „Придобиване на нов тип боен самолет“ за Военновъздушните сили на Република България и започна тяхното практическо изпълнение“, съобщава финансовото министерство.
Значителният размер на разходите за реализирането на инвестиционния проект е довело до свиване на текущото превишение на приходите над разходите към края на август до около 1 % от прогнозния БВП, допълва министерството.
Приходите и помощите към август се очаква да бъдат в размер на 29,2 млрд. лв., което е 66,8% от годишния разчет. Спрямо август 2018 г. те нарастват с 3,323,1 млрд. лв., като ръст се отчита както при данъчните и неданъчните приходи, така и при постъпленията в частта на помощите и даренията, където постъпват основно грантовете по програмите и фондовете на ЕС.
На база предварителните оценки данъчните приходи отчитат повишение в размер на 1,9 млрд. лв., неданъчните приходи нарастват с 1,1 млрд. лв., а приходите от помощи и дарения – с 290,3 млн. лева. В частта на неданъчните приходи основно се проявява базов ефект в частта на приходите по бюджета на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ поради влезлите в сила промени в Закона за енергетиката от началото на юли миналата година.
Разходите по консолидираната фискална програма към август са в размер на 28,1 млрд. лв., което е 60,9 % от годишния разчет. Към август миналата година разходите са били в размер на 23,5 млрд. лева. Освен разходите по бюджета на министерството на отбраната, номиналното нарастване идва и от увеличението с 10% на бюджетните заплати и съответно на разходите за осигуровки и здравни вноски.
Частта от вноската на България в бюджета на ЕС, изплатена към края на август от централния бюджет, възлиза на 903,6 млн. лв.