IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Да се увеличи или намали размерът на кешовите плащания в България

Георги Вулджев от ЕКИП предлага таванът на плащанията в брой да се удвои, а Любослав Костов от КНСБ настоява за модел, с който ще се намали сивата икономика

13:03 | 28.08.19 г. 13
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Ограничаването на кешовите плащания е неефективна мярка за борба със сивата икономика. Това посочва нов анализ на Експертния клуб за икономика и политика и Българско либертарианско общество.

Докладът "Регулации върху плащанията в брой и техните ефекти" се позовава на статистически данни на Европейската комисия от миналата година, които потвърждават, че ограниченията върху плащанията в брой не оказват влияние върху размера на сивата икономика. Става дума за изследвания върху статистическата връзка между размера на сивата икономика като процент от БВП и наличието на ограничения върху плащанията в брой в 28 европейски държави, както и изследване върху връзката между същите регулации и събираемостта на ДДС.

"По темата вече са анализирани редица данни. През 2018 и 2019 г. се наблюдаваше един известен институционален обрат, който бе описан подробно в доклад на Европейската комисия. В него данните сочеха, че тези регулации не работят и на практика са безсмислени в Европа", коментира в ефира на Вulgaria ON AIR икономистът и член на управителния борд на Българско либертарианско общество Георги Вулджев.

Анализи с по-тесен фокус върху България показва, че за да има осезаем ефект, таванът на плащанията в брой трябва да бъде свален до непоносимо ниски за потребители и бизнеси нива – едва 20 лева. Според доклада на Ernst & Young, за да се постигне ограничаване на сивата икономика с 4,1% от БВП в оптимистичния сценарий, таванът върху плащанията в брой ще трябва да е 20 лева.

"Повечето плащания в брой в България са много дребни, под 100 лв. Ако таванът е на каквото и да било ниво над 60 лв., ефектът върху сивата икономика би бил абсолютно незначителен (по-малко от 1 процентен пункт). Това означава премахване на всички банкноти над 20 лева и сериозна пречка за нормалното функциониране на икономиката", посочи Георги Вулджев.

Като допълнителен аргумент срещу прилагането на подобни регулации от ЕКИП изтъкват и гражданските права и свободи за финансова поверителност. Икономистите напомнят, че свободната употреба на пари в брой играе ролята на буфер срещу тоталитарни и авторитарни режими, които биха се опитали да заграбят имуществото на гражданите.

Главният асистент в Института за социални и синдикални изследвания в КНСБ Любослав Костов отбеляза, че не може да дате точен отговор на въпроса дали би било правилно размерът на кешовите плащания в България да се увеличи или намали. Според него въпросът е как да отбележим спад на сивата икономика в страната.

"В доклада на Ernst & Young е използвана еднофакторна линейна регресия. Не са извършени редица тестове – за стационарност, за достоверност на крайните резултати. В него липсва и какъвто и да било модел", смята Костов.

Повече от коментарите в студиото вижте във видео материала.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:32 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 20 rate down comment 1
khao
преди 5 години
ама не коя да е частна банка, да има разрешителен списък ! Както и в случай на липса на ликвидност да имат право да задържат половината ти заплата, все пак икономиката е най важна !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 17
s3
преди 5 години
А не е ли по-добре да се премахне нацяло плащанията в брой? Защо да не сме първата и на ревулуционна държава и да въведем това нововъведение първи?Да се премахнат всички кешови пари и без разрешенеито на частните банки у нас никакво плащане да няма. Същото както е сега, само че прага да не е 10к лв., а да стане 0лв. Така не само за апартамент например, но и хляб да не може да си купи човек, ако не мине през частна банка която да одобри и да разреши транзакцията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 26 rate down comment 1
khao
преди 5 години
да се махне е най добре ... колкото по малко знае Държавата за теб, толкова по добре !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още