IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Да се увеличи или намали размерът на кешовите плащания в България

Георги Вулджев от ЕКИП предлага таванът на плащанията в брой да се удвои, а Любослав Костов от КНСБ настоява за модел, с който ще се намали сивата икономика

13:03 | 28.08.19 г. 13
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Ограничаването на кешовите плащания е неефективна мярка за борба със сивата икономика. Това посочва нов анализ на Експертния клуб за икономика и политика и Българско либертарианско общество.

Докладът "Регулации върху плащанията в брой и техните ефекти" се позовава на статистически данни на Европейската комисия от миналата година, които потвърждават, че ограниченията върху плащанията в брой не оказват влияние върху размера на сивата икономика. Става дума за изследвания върху статистическата връзка между размера на сивата икономика като процент от БВП и наличието на ограничения върху плащанията в брой в 28 европейски държави, както и изследване върху връзката между същите регулации и събираемостта на ДДС.

"По темата вече са анализирани редица данни. През 2018 и 2019 г. се наблюдаваше един известен институционален обрат, който бе описан подробно в доклад на Европейската комисия. В него данните сочеха, че тези регулации не работят и на практика са безсмислени в Европа", коментира в ефира на Вulgaria ON AIR икономистът и член на управителния борд на Българско либертарианско общество Георги Вулджев.

Анализи с по-тесен фокус върху България показва, че за да има осезаем ефект, таванът на плащанията в брой трябва да бъде свален до непоносимо ниски за потребители и бизнеси нива – едва 20 лева. Според доклада на Ernst & Young, за да се постигне ограничаване на сивата икономика с 4,1% от БВП в оптимистичния сценарий, таванът върху плащанията в брой ще трябва да е 20 лева.

"Повечето плащания в брой в България са много дребни, под 100 лв. Ако таванът е на каквото и да било ниво над 60 лв., ефектът върху сивата икономика би бил абсолютно незначителен (по-малко от 1 процентен пункт). Това означава премахване на всички банкноти над 20 лева и сериозна пречка за нормалното функциониране на икономиката", посочи Георги Вулджев.

Като допълнителен аргумент срещу прилагането на подобни регулации от ЕКИП изтъкват и гражданските права и свободи за финансова поверителност. Икономистите напомнят, че свободната употреба на пари в брой играе ролята на буфер срещу тоталитарни и авторитарни режими, които биха се опитали да заграбят имуществото на гражданите.

Главният асистент в Института за социални и синдикални изследвания в КНСБ Любослав Костов отбеляза, че не може да дате точен отговор на въпроса дали би било правилно размерът на кешовите плащания в България да се увеличи или намали. Според него въпросът е как да отбележим спад на сивата икономика в страната.

"В доклада на Ernst & Young е използвана еднофакторна линейна регресия. Не са извършени редица тестове – за стационарност, за достоверност на крайните резултати. В него липсва и какъвто и да било модел", смята Костов.

Повече от коментарите в студиото вижте във видео материала.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:32 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 5 rate down comment 0
vstoykov
преди 5 години
Сделките с автомобили, недвижими имоти и други скъпи вещиВ условията на евентуална банкова ваканция (и ако действат предложение в проектозакона ограничения на плащанията в брой) гражданите и фирмите няма да могат да се разпореждат със своето имущество, което е важно тяхно право. Също така плащанията на наеми по договори за наем, при които общия размер на плащанията за целия период на договора е над лимита, няма да могат да бъдат извършвани.Да, биха могли да отскочат със самолет до друга държава, където няма забрана за плащане в брой. Но е непрактично. И има риск да решат да не се връщат повече в нашата държава. И така държавата може да изгуби ценни данъкоплатци. И да изгони такива, които се чудят дали да дойдат.Ако целта е намаляване на сенчестата икономика, то е логично да се премахнат ненужните регулации и прекомерната бюрокрация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 0
vstoykov
преди 5 години
Основният фактор, който увеличава дела на сенчестата икономика, е регулаторната и данъчно-осигурителна тежест. Ограничаването на плащанията в брой няма положителен ефект и не се очаква да има, като има риск ефектът да е негативен. Ако ограничаването на сенчестата икономика е действителна цел, то би било логично да се работи за намаляване на бюрократите пречки, пред които са изправени желаещите да правят бизнес на светло, а не да се ограничават плащанията в брой.Големият печеливш в краткосрочен план от ограничаването на извънбанковите плащания ще бъдат банките. Но в дългосрочен план може да се окаже, че за тях тези ограничения не са изгодни, защото банките имат изгода банковите ваканции да бъдат възможно най-кратки.Ако няма ограничения на плащанията в брой по време на банкова ваканция, икономиката ще бъде по-малко възпрепятствана.Така получателите на банкови кредити ще имат по-голям шанс да си плащат вноските по кредитите в предвидения срок и банките по-бързо ще подобрят финансовото си състояние.Твърденията на банковите лобисти, че ограничаването на плащанията в брой ще доведе до предотвратяване на банковите кризи не са верни. Затова правната рамка трябва да ограничава лошите последствия от банковите кризи, а не да се опитва да ги предотврати това не е възможно в условията на банкиране с частичен резерв.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 2 rate down comment 0
vstoykov
преди 5 години
Ограниченията на плащанията ще доведе и до ограничения в снабдяванетоТъй като държавните фирми (включително и държавните болници) са длъжни да си държат парите в банките (съгласно ЗОПБ) това ще доведе до невъзможност да се разплащат и да изпълняват дейността си. Болниците може да се наложи да прекратят не само плановите операции, но и да бъдат затруднени или невъзможни спешните операции, поради липса на възможност да се плаща за консумативи. Дори и да имат резерви в брой ще им бъде трудно да ги ползват легално, защото плащанията в брой са ограничени от ЗОПБ договорите за доставка обикновено са с общ размер на плащанията над лимита, посочен в ЗОПБ. Държавните служители в тези болници са мотивирани да спазват ЗОПБ, защото той предвижда санкции за тях персонално.Големите търговци на стоки от първа необходимост (храни, лекарства, горива, медицински консумативи и т.н.) ще разчитат на плащанията в брой по време на евентуална банкова ваканция. Тъй като те обикновено спазват законите (осчетоводяват си плащанията) и имат сключени договори за над 5 000 лева (колкото е предложения лимит за плащанията в брой в законопроекта), няма да могат да извършват плащания към доставчиците (дори и да имат резерви в брой).Резултатът може да е като в Гърция там имаше случаи на празни рафтове в магазините по време на банковата ваканция.При банкова ваканция и липса на ограничения при плащане в брой празни рафтове ще има. Но ако има ограничения при плащанията със закон празните рафтове ще бъдат повече.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 0
vstoykov
преди 5 години
Риск от ограничаването на плащанията в брой в условията на банкова ваканцияВ условията на банкиране с частичен резерв не може да се гарантира, че банкови ликвидни кризи няма да настъпят, независимо от това какви мерки взима държавата срещу случването им.Ако настъпи банкова криза (банкова ваканция), докато е в сила Закона за ограничаване на плащанията в брой, ограниченията в този закон допълнително може да влошат последствията от кризата.Плащанията, които могат да се извършват извън банковата система, каквото е плащането в брой, ще дадат възможност на икономиката да продължи да функционира в авариен режим по време на евентуална банкова ваканция.Евентуалната банкова ваканция ще има лоши последствия, дори и ако няма закон, който да ограничава небанковите плащания. Но последствията от банковата ваканция ще са още по-лоши в условията на ограничени плащания в брой. Считам, че ако настъпи банкова ваканция няма да има достатъчно време ЗОПБ да бъде отменен и затова препоръчвам този закон да се отмени незабавно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 0
vstoykov
преди 5 години
Но защо гражданите и фирмите просто не си държат всички пари в банката?Гражданите и фирмите трябва да са свободни да държат парите си където си поискат без да дължат обяснение на държавата защо. Това е тяхно право.Например те може да искат да си държат парите извън банката за да могат да плащат в събота, неделя и официалните празници (когато банките не работят).Може да искат да държат парите извън банковата система, защото нямат доверие на банковата система, страхуват се от възможна банкова ликвидна криза и/или капиталови контроли (като тези, които се случиха в Кипър и Гърция през последните години).Всички граждани потенциални престъпници?Регулирането на плащанията в брой нарушава правата на гражданите да се разпореждат със собственото си имущество и ги третира като потенциални престъпници, което не е допустимо в една цивилизована държава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 0
vstoykov
преди 5 години
Държавна помощ в полза на банкитеОграничаването на плащанията в брой със закон може да се разглежда като нерегламентирана държавна помощ в полза на банките.Единственият печеливш от подобно ограничение в краткосрочен план са банките, защото тези ограничения ще мотивират гражданите, които са съгласни да спазват законите, да държат по-голяма част от парите си в банковата система. Така банките ще повишат ликвидността си (ще имат повече пари, които да дават като кредити и/или повече резерви), което в краткосрочен план допускаме, че може да бъде изгодно за тях. Според банковите лобисти по този начин ще се намали риска от банкови ликвидни кризи.Да, спазващите закона граждани и юридически лица биха могли да теглят парите си след всеки получен банков превод. Биха могли и да внасят пари на каса в банката когато им се налага да правят банков превод.Но това е скъпо. Защото отнема време и има разходи, свързани с пътуването до банката за да се теглят или внасят пари на каса. Освен това за теглене на каса банките изискват предизвестие от 1 работен ден, ако сумата е над определен лимит. Съществува и проблем с почивните дни банките не работят всеки ден. Това прави невъзможно да се правят плащания бързо (по договори над лимита, който е определен със ЗОПБ).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 13 rate down comment 0
Toranaga
преди 5 години
Да се премахне тайната на всички политици и държавни служители ! Това в България определено ще има по - добър ефект за икономиката!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 3
abdul
преди 5 години
Да за забранят банковите плащания най-добре.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 4
s3
преди 5 години
Е как да стане, ти ще ползваш услугите и ще плащаш, а не искаш да плащаш такса за услугата? Кой да ти плати таксата, банката да не е благотвроително дружество?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 9
Solar Power
преди 5 години
Съгласен съ да няма в брой, но да не плащам и такса на банката :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още