fallback

Аукцион на ДЦК събра парите за F-16 при ниска доходност

Лихвоносните съкровищни облигации са в размер на 200 млн. лв., падежът им е 21 декември 2029 г.

15:30 | 29.07.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Българската народна банка проведе аукцион за продажба на държавни ценни книжа с падеж 21 декември 2029 г., при условия, определени от Министерството на финансите, съобщи пресцентърът на централната банка.

Лихвоносните съкровищни облигации са в размер на 200 млн. лв. и финансовото министерство ги предложи при лихва от 0,50% годишно. 

До участие в аукциона бяха допуснати поръчки със съвкупна номинална стойност 305,750 млн. лв., в т.ч. несъстезателни поръчки със съвкупна номинална стойност 38,100 млн. лева, информира БНБ.

Постигнатият коефициент на покритие е 1,53. Средната цена на допуснатите до участие в аукциона поръчки е 101,29 лв. на 100 лв. номинал, на която съответства среднопретеглена годишна доходност – 0,37%.

Отчетената доходност е рекордно ниска на първичен пазар за този матуритетен сегмент, изчислиха във ведомството на Владислав Горанов.

Отчетеният спред спрямо аналогичните германски федерални облигации е в размер на 73 базисни точки. От страна на участниците е отчетен висок интерес, като най-голямо количество ДЦК на аукциона са придобили банките – 73%, следвани от застрахователните дружества с 18%, пенсионни и гаранционни фондове – 8%, и други инвеститори – 1%.

Лихвите се изплащат на всеки шест месеца, считано от датата на емисията, като последното плащане се извършва заедно с изплащането на номиналната стойност на емисията.

Цените на 100 лв. номинал и доходността са изчислени според методиката на Министерството на финансите.

В аукциона участваха девет първични дилъри на ДЦК, посочиха от централната банка. Министерството на финансите ще предлага за продажба допълнителни количества от емисията на аукционен принцип, посочват от там.

Investor.bg припомня, че Министерството на финансите пое нов дълг за 400 млн. лева заради сделката за покупката на изтребителите F-16 Blok 70, която трябва да приключи до края на годината.

Половината от сумата беше пласирана на 22 юли, а останалите пари се набавиха от проведения днес аукцион. 

Набраните средства ще бъдат използвани за плащане на част от сумата по сделката за осемте американски изтребителя F-16. Покупката им ще увеличи дефицита в консолидирания бюджет на касова основа от първоначално заложените 0,5% от БВП до 2,1%, или малко над 2,2 млрд. лв.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:59 | 14.09.22 г.
fallback