Подуправителят, ръководител на управление „Банков надзор”, Димитър Костов подава оставка от заеманата длъжност. Той ще внесе в парламента молба да бъде освободен, съобщи пресцентърът на централната банка.
Костов пише да управителния съвет, че е възнамерявал да се оттегли още през 2018 г., но е забавил оставката по молба на управителя Димитър Радев заради задачите, свързани с присъединяването на България към Единния надзорен механизъм (ERMII, т. нар. чакалня на еврозоната).
.„Извършената интензивна работа в управление „Банков надзор“ през последните няколко години и осъществяването на основната част от планираните реформи ми дадоха основание към средата на мандата ми през 2018 г. да помоля за неговото предсрочно прекратяване. По молба на управителя забавих изпълнението на моето намерение, поради нововъзникналия обем ангажименти пред управление „Банков надзор“ след заявените през юни и юли 2018 г. планове за присъединяване към Единния надзорен механизъм (ЕНМ). Днес, при вече установената много добра работна комуникация с Европейската централна банка и ЕНМ в този процес и неговата напреднала фаза, е налице възможността да се оттегля от ръководството на управление „Банков надзор“", посочва в мотивите си за оттегляне централният банкер.
Според него моментът е подходящ и от гледна точка на хоризонта за ефективното присъединяване към ЕНМ, където прегледът на активите и стрес тестът на Европейската централна банка ще бъдат само началните етапи от един по-комплексен процес.
“С цел добро управление и приемственост в този процес, по мое мнение, е препоръчително на настоящия етап да бъде потърсен нов ръководител на банковия надзор с шестгодишен хоризонт“, настоява Димитър Костов.
Той посочва, че за двата мандата начело на управление „Банково“ в БНБ и на досегашния си пост като ръководител на на управление „Банков надзор”е имал отлична съвместна работа с колегите си в БНБ и банковия сектор, като е получавал през годините професионална подкрепа. Управителят на БНБ Димитър Радев благодари на Димитър Костов за професионализма му при реализирането на многобройните проекти и цялостния принос към работата на централната банка във важни за нея и за банковата система етапи от 2005 г. досега.
Investor.bg припомня, че Димитър Костов беше избран на 29 юли 2015 г. от 43-тото Народно събрание за ръководител на управление „Банков надзор” за шестгодишен мандат. Той е заместник-управител за страната в Световната банка.
Преди да заеме тези длъжности, два поредни мандата от 11 юни 2005 г. той е подуправител, ръководител на управление „Банково” и на управление „Фискални услуги”, и член на управителния съвет на Българската народна банка.
Димитър Костов е бил председател на борда на директорите на „Монетен двор” ЕАД от 2010 до 2014 г., председател на съвета на директорите на „БОРИКА” АД от 2005 до 2010 г. и председател на ръководството на „БАНКСЕРВИЗ” АД от 2005 до 2009 г.
Банкерът оглавяваше управителния съвет на Асоциацията на търговските банки от 2003 г. и изпълнителен директор на търговска банка „Алианц България” АД от август 1999 г. до май 2005 г.
Костов беше изпълнителен директор на „Централна кооперативна банка” АД от май 1997 г. до август 1999 г. Заемал е следните длъжности: министър на финансите (1995 – 1997 г.), първи заместник-министър на финансите (1993 – 1995 г.), заместник-министър на финансите (1990 – 1992 г.), член на Комисията по външен дълг (1993 – 1994 г.), член на Пленарния съвет на БНБ (1991 – 1997 г.), управител за България в Световната банка (1995 – 1996 г.).
Димитър Костов е икономист, завършил е Университета за национално и световно стопанство през 1981 г., София. Има следдипломни квалификации в Икономическия институт в Болдър, Колорадо, САЩ, и Института за публични и международни отношения „Удро Уилсън” към Университета Принстън, САЩ.
Понастоящем Димитър Костов е председател на съвета на директорите на „Печатница на БНБ” АД. Заместник-управляващ за България е в организациите от групата на Световната банка и в Европейската банка за възстановяване и развитие. Той е роден на 22 септември 1957 г., женен, с две деца. Владее английски език.