Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е образувала производство по Закона за защита на конкуренцията за контрол върху концентрациите между "Юробанк България" (Пощенска банка) и "Банка Пиреос България".
Припомняме, че в началото на ноември 2018 г. стана ясно, че Eurobank Ergasias S.A. („Юробанк”) е приключила споразумението за придобиването на “Банка Пиреос България” от дъщерното ѝ дружество Пощенска банка. Стойността на сделката е 75 млн. евро.
След финализирането ѝ Пощенска банка ще заеме трето място по размер на кредитния портфейл при очакван пазарен дял от 10%.
Към септември 2018 г. "Банка Пиреос България" има активи от 1,7 млрд. евро, кредитен портфейл от 820 млн. евро и депозити в размер на 1,3 млрд. евро. Банката развива дейност в банкирането на дребно и основно в корпоративното банкиране чрез клонова мрежа от 70 клона и с над 900 служители.
Сделката ще затвърди позицията на Пощенска банка на българския банков пазар, като по този начин финансовата институция ще има очакван пазарен дял от над 10% и ще бъде на трето място по размер на кредитния портфейл.
След приключването на сделката Пощенска банка ще има активи на обща стойност над 5 млрд. евро, капитал от над 600 млн. евро след реализирането на очакваните синергии, приходи преди провизии и нетна печалба в размер съответно на над 150 и над 70 млн. евро. Отделно от това, банката ще запази солидните си коефициенти на капиталова адекватност и ликвидност.
Според документацията на КЗК придобиването ще окаже въздействие върху няколко продуктовогеографски пазари в страната – банкови дейности, разделени на следните сегменти: банкиране на едро, банкиране на дребно и платежни услуги и инструменти, както и в дистрибуция на застрахователни продукти, лизинг, инвестиционно посредничество и факторинг. Именно затова Комисията започва и производство по сделката.
Съобщението е публикувано на 15 януари в Публичния електронен регистър на антимонополния регулатор.
За да приключи успешно сделката по придобиването на "Банка Пиреос България", одобрение трябва да бъде получено и от БНБ. Очакванията са разрешенията от регулаторните и надзорните органи да излязат през първото тримесечие на тази година.