През последните няколко години управлението на бюджета на България е ясно насочено към желанието на страната за присъединяване към еврозоната. По-малкото капиталови инвестиции са за сметка на запазване на ниските нива на държавния дълг, за да може страната да бъде предпазена при бъдеща криза.
Това коментира икономистът Васил Караиванов, който е преподавател в СУ “Св. Климент Охридски”, в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria.
„Българската икономика е много малка и много чувствителна към външни шокове. Не знаем в каква посока ще поеме икономиката на Европа, както и какъв ще е резултатът от преговорите между САЩ и Китай. Те много силно ще се отразят на търговските отношения, ще засегнат и България. Единственият механизъм, чрез който страната може да се справи, е бюджетът, смята той. – От гледна точка на икономиката, задържането на капиталови разходи създава предпоставки за проблем в бъдеще поради недостатъчната инфраструктура и недостатъчните капиталови инвестиции, които са направени.”
Според Краиванов обаче, по-малкото правителствени инвестиции до някаква степен се компенсират именно от запазеното ниво на дълга.
„Ако се изпълнят капиталовите разходи, както са планирани по бюджет, това ще означава още 2-3 млрд. лв. допълнителен дълг. Така страната реално ще бъде много ограничена откъм предприемането на възможни мерки в случай на криза“, посочи икономистът.
Вижте повече от разговора във видео материала.