fallback

Димитър Радев: Приемането на еврото няма да доведе до силна инфлация

През последните три години в банковата система на страната се наблюдава подобрена кондиция, твърди управителят на БНБ

11:35 | 09.12.18 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Приемането на еврото няма да генерира инфлационни импулси над здравословните равнища както и на първата стъпка сега, така и при приемането на еврото.

Това обаче и не означава, че цените ще остана непроменени, защото става дума за процес на реална конвергенция, който означава доближаване на средните равнища както на доходите, така и на цените до средните в Европа. Основен фактор за цените ще имат международните нива, както и нарастването на заплатит. Това заяви в интервю за БНТ управителят на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев.

Той припомни, че има точен график поне за първия етап. Според него по-голяма яснота за евентуалното присъединяване на България към европейския банков съюз и приемането на еврото ще има към края на юли, когато ще бъдат обявени резултатите от проверките на банките.

Радев посочи, че сме в началната стъпка на този процес, като според него той ще се движи гладко. В края на февруари ще започнат стрес тестовете на шестте най-големи български банки. Управителят на БНБ поясни, че целта е да покажат доколко са устойчиви те при евентуална финансова криза.

Постепенно ще се стигне до завишени правомощия на ЕЦБ над надзора по начина, по който те се осъществяват в еврозоната.

Според Радев в банковата ни система през последните три години се наблюдава подобрена кондиция.

Попитан за ръста на лихвите по кредитите гуверньорът прогнозира, че в България той ще започне през втората половина на следващата година. "Централните банки се стараят този процес да е плавен и добре управляван. Следващата година ще активираме т.нар. антицикличен капиталов буфер. Има инструментарум, с който да управляваме процеса", поясни управителят на БНБ.

На въпрос дали идва нова финансова криза, Радев отговори, че за момента може да се каже, че световната икономика навлиза в период на забавяна не растежа. Той обясни, че в икономиката има цикличност, която се обременява от редица фактори. Към момента такива са Брекзит, търговската война САЩ-Китай, протестите във Франция, напрежението между Русия-Украйна и други.

"Нашата работа е да подготвим банковия сектор за тези недобри времена и стрестестовете ще са полезни", обобщи Радев.

Консолидацията е естествен процес, който се развива не само в България, а има регионални и глобални измерения. Очаква се в резултат на него да възникнат няколко големи европейски банки, съпоставими с тези в Азия и САЩ. Разбира се, ще има място и за по-малките национални банки, поясни още Радев.

Гуверньорът поясни още, че се намираме в началото на нов лихвен цикъл и в бъдеще ще има увеличение на лихвите. По думите му в Европа този процес ще започне във втората част на следващата година. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:55 | 09.09.22 г.
fallback