fallback

Максимален осигурителен доход от 3000 лв. през 2019 г. одобриха депутатите

Парламентът прие проекта за бюджет на Държавното обществено осигуряване за догодина на първо четене

19:16 | 06.11.18 г. 15

Ръст на пенсиите от юли догодина, 3000 лева максимален осигурителен доход, по-високи осигуровки за самоосигуряващите се, замразени обезщетения за отглеждане на дете през втората година. Това одобри парламентът с приемането на проекта за бюджет на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2019 г. на първо четене. „За“ гласуваха 112 народни представители, 73 бяха „против“, а 7 се въздържаха.

Социалният министър Бисер Петков заяви от парламентарната трибуна, че проектът за бюджет на Държавното обществено осигуряване за 2019 г. гарантира осигурителните права на гражданите.

Заложените по-високи темпове на растеж на приходните осигурителни вноски с около 15% или с 1 млрд. лева в сравнение с бюджета за тази година намаляват зависимостта на бюджета на ДОО от държавния бюджет. За следващата година 2/3 от разходите на бюджета на ДОО ще бъдат финансирани от осигурителни вноски. Това връща осигурителната система към нейните корени и същност, а именно осигурителна система от Бисмарков тип, изтъкна министърът и призова депутатите да одобрят проекта.

Опозицията остро разкритикува проекта за бюджет като бяха изтъкнати замразените социални плащания и неглижирането на демографските проблеми. 

Хасан Адемов от ДПС и председател на социалната комисия обърна внимание на позитива, че за първа година трансферът от държавата към бюджета на ДОО намалява под 4 млрд. лева. Дотук той приключи с положителните страни на план сметката на общественото осигуряване. Адемов посочи, че заложеното в бюджета не гарантира социалната защита, задълбочава диспропорциите в системата и гарантира единствено оцеляване на ръба на мизерията.

Адемов отбеляза, че ръстът на средния осигурителен доход за догодина е само със 75 лв. При заложено увеличение на заплатите в бюджетната сфера и при увеличение на заплатите в образованието.

Той коментира, че увеличаването на приходите не се дължи на някакъв бонус на управляващите, а на мерките, които стартират през следващата година - увеличаването на минималната заплата и на минималните осигурителни доходи на тютюнопроизводителите и земеделците.

Относно едно от най-спорните предложения - ръстът на максималния осигурителен доход, Адемов посочи, че това е в разрез с предизборната програма на управляващите и попита с какви аргументи се предлага. От ДПС ще предложат максималният осигурителен доход да остане 2600 лв.

Георги Гьоков от БСП коментира, че предложеният проект на бюджет е добър за някои българи, но не и за по-голямата част от тях. В него липсват каквито и да е политики за справяне с основните проблеми, каза депутатът от левицата. По думите му парите в бюджета за социални плащания са увеличени, но друг въпрос е достатъчно ли е увеличението и адекватно ли е то. Бюджетът на ДОО няма нищо общо с обещанията, с които дойдохте на власт и с които беше създадено новото правителство, каза Гьоков.

Попитайте пенсионерите как се живее с 210 лева и тогава говорете за адекватност на пенсиите, каза зам.-председателят на БСП Крум Зарков. Увеличавате заплатите си на всеки три месеца, значи за едни увеличение е възможно, а за други не, преизчислихте заплатите си 44 пъти, каза той, обръщайки се към управляващите, визирайки депутатските заплати.

Най-голямото предимство на бюджета на ДОО е, че с него едновременно се подобрява финансовата стабилност и се гарантира по-висока адекватност на пенсиите и обезщетенията. С тези думи депутатът от ГЕРБ и зам.-председател на социалната комисия Светлана Ангелова защити предложения проект.

Промените ще внесат справедливост на пенсионната система. Подчинени са на осигурителни принципи, каза още Ангелова. Гарантира се по-висока защита на пенсионерите и осигурените лица, което по думите й не е за сметка на дефицита на пенсионния фонд, който значително намалява. Финансовата стабилност на ДОО става по-голяма, каза тя.

Проектът на ДОО за 2019 г., приет на първо четене

От 1 юли догодина пенсиите ще се увеличат с 5,7%. Минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст ще се повиши на 219,43 лева. От същата дата максималният размер на получаваните една или повече пенсии се увеличава от 910 на 1200 лева.

Мярката се прилага за всички пенсии, без оглед на момента на отпускането им. През 2019 година за изплащане на пенсии са предвидени 9,9 млрд. лева или с над 533 млн. лева в повече в сравнение с настоящата година. Процентът за всяка година осигурителен стаж в пенсионната формула ще се увеличи от 1,169 на 1,2. Максималният осигурителен доход ще се повиши от 2600 на 3000 лева.

Повишение има и при минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица - от 510 на 560 лева. Най- значително е увеличението за земеделските стопани и тютюнопроизводители от 350 на 560 лева. Размерът на осигурителната вноска за фонд „Пенсии“ ще се запази. При изчисляването на индивидуалния коефициент за пенсиониране ще се взема осигурителният доход за времето от 2000 година.

Запазва се минималният дневен размер на обезщетението за безработица - 9,00 лева и максималният дневен размер - 74,29 лева. Промяна няма да има и в периода на изплащане на паричното обезщетение за бременност и раждане - 410 дни и в размера на обезщетението за отглеждане на малко дете от една до две годишна възраст - 380 лева. И през 2019 година майките (осиновителките), които имат право да ползват отпуска при бременност и раждане до навършване на едногодишна възраст на детето, но не го използват, а се върнат на работа, ще получават обезщетение от държавното обществено осигуряване в размер 50% от полагащото им се обезщетение при бременност и раждане.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:48 | 13.09.22 г.
fallback