На фона на всички сериозни данъчни промени, които ще влязат в сила през следващата година, дебатът в пленарната зала по приемането на измененията отново беше далеч от експертното и професионални ниво, на което би трябвало да бъде един обичаен дебат по такава тема.
И както през последните 10 години, така и тази опитите единният 10-процентен налог върху доходите да бъде премахнат и заменен с прогресивна скала, не спират. Опозиция и синдикати не се умориха да повтарят, че „десятъка“ изземва повече пари от бедните хора и е в полза единствено на богатите, а от БСП внесоха и предложение за връщане на прогресивното облагане и въвеждане на необлагаем минимум по време на второто четене на промените в Закона за корпоративното подоходно облагане, чрез който се прокарват поправките и по всички останали данъчни закони.
Но данните за приходите в бюджета говорят съвсем друго – премахването на необлагаемия минимум и въвеждането на единна 10-процентна ставка за всички доходи не само, че докара повече приходи в хазната, но и успя да изсветли значително икономиката. Твърденията на Института за пазарна икономика (ИПИ), че плоският данък направи системата по-ефективна и доведе до ръст на заплатите и разполагаемия доход на работещите съвсем, не са безпочвени. Изследванията за бедността и неравенството в страната ясно показват, че голямата бедност и неравенство са там, където няма трудови доходи, тоест при хора, които са дългосрочно извън пазара на труда. И това съвсем не е заслуга на единното облагане, както твърдят от БСП.
Социалистът Драгомир Стойнев обвини управляващите, че са обещали да не увеличават данъчното бреме, но правят именно това. „Ние ще подкрепим максималния осигурителен доход, но трябва да бъдете честни към избирателите си и да казвате това по време на избори, а не после да ги лъжете. Колкото и ГЕРБ да вярва, че прави хубави неща - ако беше толкова хубаво, нямаше толкова хора да напускат страната. Тъй като виждаме, че плоският данък е изживял своето време, т.нар. 10%-ставка, ако беше толкова хубава всички развити държави щяха да имат подобна данъчна система“, посочи Драгомир Стойнев и добави, че времето на плоския данък е минало и тази система не е успяла да допринесе за ограничаване на сивата икономика.
В интерес на истината обаче приходите в бюджета говорят съвсем различно, а ръстът на перото от данъци върху доходите е факт всяка година, дори и в годините след кризата от 2008 г., когато много работни места бяха съкратени.
И друго не може да се отрече на ГЕРБ – обещаха да не пипат действаща система и държат на тази своя позиция, за разлика от БСП, която всяка година сменя мнението си по въпроса с плоското облагане, в зависимост от политическите настроения в страната и ситуацията. Investor.bg припомня, че именно кабинетът на Сергей Станишев въведе плоския данък и то именно като инструмент за борба със сивата икономика.
А днешната ситуация с дебатите по промените в Закона за корпоративното подоходно облагане клони към комедия. Единното облагане намери свои защитници дори в лицето на депутати, като Павел Шопов от „Обединени патриоти“, който обвини червените в пропаганда и демагогия. „Господа от БСП, плоският данък е ваш“, припомни им той. От ДПС, което беше част от кабинета на тройната коалиция, която въведе единното облагане, също защитиха десятъка. „Ако този данък остане, твърдя, че парите за социална политика ще бъдат повече. Мога да докажа и социално, че довеждането на прогресивната скала няма да помогне на българските граждани. Предложенията на БСП изискват 520 млн. лева само за скалата, а за семейното подоходно облагане са още 150 млн. лева. Фискалният им аргумент не е аргумент“, обясни Йордан Цонев от ДПС.
Той обяви още, че IT секторът и аутсорсинг индустрията са в България само благодарение на 10-процентната ставка и „по нито една друга причина“.
Председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова пък изтъкна, че плоският данък е по-справедливият за по-образованите, по-квалифицираните и дори по-работливите, които получават по-високите заплати.
В крайна сметка народните представители отхвърлиха искането на левицата и плоския данък отново оцеля. Гласуването на промените в данъчните закони ще продължи утре. Днес не стигна времето да бъде гласувана точката, отнасяща се до промените в облагането на старите автомобили.