fallback

Горанов: Заплатите в бюджетния сектор няма да се вдигат на всички поравно

Допълнителният бюджетен ресурс за увеличението е в размер на около 1 млрд. лева, каза министърът на финансите

13:00 | 12.09.18 г. 10

Заплатите в бюджетния сектор няма да се вдигат на всички поравно, каза пред журналисти в Министерския съвет министърът на финансите Владислав Горанов.

Вчера премиерът Бойко Борисов обяви, че министрите ще обсъдят днес ръст на заплатите през следващата година в бюджетната сфера от 10 на сто.

„Увеличение на заплатите на заетите в бюджетния сектор с 10% от 1 януари 2019 г. ще изисква осигуряването на допълнителен бюджетен ресурс в размер на около 1 млрд. лева за заплати и свързаните с тях осигурителни плащания. В тези допълнителни средства заплатите на педагогическия персонал са индексирани средно с 20 на сто. Увеличението ще засегне около 433 хиляди заети в бюджетния сектор“, уточни днес Горанов, цитиран от БТА.

Ръстът по думите му става възможен заради по-високия брутен вътрешен продукт и подобрената събираемост на приходите в бюджета. При рекордно ниската от 1991 г. безработица много трудно се намират добри служители за бюджетната сфера. Очакваме това увеличение да изтласка нагоре и останалите доходи в страната, каза Горанов.

Увеличението се предлага днес на МС с първоначалния вариант на бюджета за 2019 година, допълни той. „Заплатите няма да се вдигат на всички поравно. Всеки ръководител на бюджетна организация сам ще решава как да разпредели допълнителните пари за трудови възнаграждения“, каза още министърът. 

Нарастването на минималната работна заплата през последните години "смачка" диапазоните на отделните възнаграждения, защото растеше изпреварващо. В бюджетната рамка ще се увеличат средствата за персонал.

Повишаването на възнагражденията за кадровите военни ще е по друг модел. С решението за вдигане на заплатите не се предвижда увеличение на пенсиите - между двете няма връзка, пенсиите се вдигат по модел в Кодекса за социално осигуряване, каза Горанов.

Вдигането на заплатите няма нищо общо с изборите догодина - почти всяка година има избори, каза Горанов в отговор на журналистически въпрос.

Финансовият министър потвърди, че се обсъждат няколко предложения за промяна на здравноосигурителния модел. А вариантът с нова задължителна здравна застраховка от 12 лева месечно е само част от единия модел.

Горанов насочи журналистите за повече информация към министъра на здравеопазването Кирил Ананиев и добави, че темата ще се обсъжда на конференция в края на септември.

Той посочи, че не се замислял за поетото от управляващата коалиция обещание да не се увеличава данъчната и осигурителната тежест на хората по време на мандата. Доколко допълнителната здравна застраховка е вид данък или осигуровка е въпрос на казуистика и по-скоро е увеличение, добави министърът. Горанов посочи, че е привърженик на друг здравноосигурителен модел - с повече от една Здравна каса, в който вноската на хората на се увеличава, но може да се разпределя между държавната и някоя частна Здравна каса.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:28 | 11.09.22 г.
fallback