Законът за местните данъци и такси е стар, остарели са и принципите му. Крайно време е да се заговори за нов закон и да се създаде цялостна нова концепция за него. Това е мнението на Людмила Елкова, бивш зам.-министър на финансите, изказано в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.
Елкова коментира промените в данъчните закони за 2018 г., публикувани за обществено обсъждане от Министерство на финансите. Тя ги определи като „минимални“ и посочи, че този факт е положителен.
Според нея новата формула за изчисляване на годишният данък върху превозните средства под 3,5 тона, която предвижда той да се изчислява от два компонента – имуществен и екологичен, ще увеличи таксите за голяма част от гражданите.
„Има множество неясноти как ще се определя размерът на данъка, както и какъв ще бъде редът за деклариране. Новата формула е прекалено сложна и хаосът след въвеждането ѝ е гарантиран. Целта на тази промяна не е толкова екологичен компонент, колкото определяне на размер на данъка, при който старите автомобили да плащат повече. Това обаче може да бъде постигнато много по-лесно“, смята експертът.
За новите функции на нотариусите при покупко-продажба на автомобил и изискванията към тях да следят за неплатени данъци на превозното средство Людмила Елкова посочи, че това не е наложително, тъй като годишният технически преглед изисква платени данъци.
Тя коментира и промените, свързани с данъка за жилищни имоти, които предвиждат 50% намаление на данъка само за едно основно жилище на гражданин. Според нея тази промяна няма да доведе до съществени резултати, а и има неясноти около нея. Тя поясни, че такава клауза има и към момента, но няма ограничение за броя основни жилища.
„Основното жилище би трябвало да е това, в което гражданинът и неговото семейство живеят приоритетно. То няма как да бъде доказано. Има постоянен и настоящ адрес, но нито един от тях няма отношение към него. Изпълнението на тази промяна е нереалистично“, категорична е Елкова.
Тя посочи, че промените за такса смет са отложени за 2020 г. заради предстоящите избори следващата година и определи към момента тази такса като „несправедлива“.
„Таксата смет се определя на базата на балансовата стойност на имотите. Това няма никаква връзка между замърсяването, услугата, която се потребява и това, което се плаща за нея“, смята специалистът.
Новите въведения за облагане на парични и предметни награди от игри, състезания, конкурси Елкова също определи като „несъществени“ и добави, че печалбите от хазарт все още няма да се облагат.
„Обемът на необлагаемите доходи не се променя. В промените се говори за награди, които са във формата на възнаграждения, те се облагат и към момента“, припомни тя.
Експертът потвърди, че в проектозакона липсват промени, насочени към преустановяване на данъчни измами и заяви, че в последните години изобщо не се говори за тях, а и няма конкретно поставени цели за борбата с финансовите престъпления.
Повече от разговора вижте във видео материала.