fallback

15% от българите разполагат с кредитна карта

Една от всеки 10 кредитни карти в страната вече е небанкова, показва проучване

14:53 | 17.07.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

15% от населението на България на възраст 20-65 години разполага с кредитна карта, като делът на небанковите от всички кредитни карти е 10%. Това показва национално представително проучване, проведено от GFK по поръчка на Аксес Файнанс ООД.

Пазарът на кредитни карти остава ненаситен, но клиентският профил на потребителите е разнообразен както като демография, така и като начин на употреба на продукта, пише още в анализа. 

„Небанковата кредитна карта е сравнително нов продукт, но навлизането ѝ на пазара  променя профила на типичния клиент на кредитната карта, тъй като гъвкавите условия за одобрение дават възможност на по-широк кръг от клиенти да използват продукта. Ако при банковите кредитни карти преобладават хората с висше образование (41%) и личен доход над средния, то при клиентите на небанковия продукт има превес на хора със средно образование (67%) и доход на средните и малко под средните за страната нива“, посочват от Аксес Файнанс. 

Според проучването 7% от клиентите на небанковия продукт са хора със свободни професии, и такива, които използват картата си освен за обичайните цели, и за подпомагане на бизнес дейността си.

От изследването става ясно още, че както банковите, така и небанковите кредитни карти се използват за приблизително едни и същи цели. Най-голям е делът на ежедневните нужди: хранителните стоки (16% за небанковите и 24% за банковите карти) и плащане на месечни сметки (14% за небанковите и 18% за банковите). Картите се използват и за по-големи покупки като бяла и черна техника (14% и за двата сегмента), покриване на разходи за почивка (16  и за двата сегмента), както и за покупки на дрехи и обувки, зареждане на гориво, за забавления.

“Употребата на кредитни карти в целия свят, както и в рамките на Европа варира значително и се обуславя от набор от фактори, сред които културни, социални и икономически”, уточнява Александра Калчева, Маркетинг Мениджър на Аксес Файнанс ООД.

„В нашето проучване над половината от населението твърди, че доходите му едва стигат да се покрият разходите за месеца и не може да спестява. Това е един от факторите, който обуславя използването на кредитната карта като вариант за финансиране на всекидневни разходи, което е характерен начин за използване на този продукт не само у нас“, коментира още Калчева, цитирана в прессъобшение от компанията.

По думите ѝ България е една от страните с нисък дял на ползватели на кредитни карти в Европа, а пазарът има потенциал за развитие.

Средният отпускан лимит на небанковите кредитни карти е в рамките на 1 200 лева. При банковите карти този лимит е с около 500 лева по-висок, става ясно още от публикуваните данни.

Проучването е представително за населението на страната на възраст 20-65 години и е проведено от GFK сред 1500 души през април 2018 г. по поръчка на Аксес Файнанс ООД.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:57 | 12.09.22 г.
fallback