България не е готова за стриктните правила на Банковия съюз, смята икономистът Димитър Иванов. Пред bTV той обясни, че фактът, че Европа иска страната ни първо да бъде член на този съюз и след това в ERM II, означава, че се поставя допълнителен тест дали банковата ни система ще издържи на правилата в еврозоната.
Икономистът е категоричен, че ако банките бъдат "стегнати" от правилата на Банковия съюз, това ще постави под съмнение извършването на всички реформи в публичния сектор, където има много скрити кризи - в образованието, здравеопазването и т.н.
С влизането на България в Банковия съюз ще загубим независимостта на паричната ни политика и съмнението на Иванов е дали при слабостите на икономиката и банковата система страната ще успее да се справи.
Димитър Иванов отбеляза, че има неяснота за позициите на България за членството в еврозоната и доказателство за това е липсата на реакция от основните институции и политически партии. Правителството има единствено официално ясна заявена позиция от страна на работодателските организации.
Икономистът беше резервиран дали сега е моментът за кандидатстване във валутния съюз на ЕС. В еврозоната тече реформа, за която плановете не са съвсем ясни. Франция и Германия изготвиха декларация, в която описаха някои стъпки като обща схема за гарантиране на депозити, общ бюджет и финансов министър на еврозоната. Как ще се реализират тези цели обаче не е ясно.
Освен това растежа в еврозоната е ограничен - до 1,8% до 2020 година. Причината за това е, че механизма за конвергенция не сработи, смята още Димитър Иванов.
Икономистът посочи още, че България покрива макроикономическите критерии за членство в еврозоната, но в икономиката има множество кризисни процеси. Страната ни е с най-ниския жизнен стандарт в ЕС, растежът е относително бавен, забавени са и структурните реформи. Иванов каза още, че не може да очакваме членството в Банковия съюз или еврозоната да извърши вместо българските власти нужните реформи.
По-късно днес в Брюксел ще се проведе среща на Еврогрупата и очакванията са, че България ще представи официално писмо с желание за влизане в т.нар. "чакалня" на еврозоната.