Ще се наложи оценка на риска в банковата система преди страната да стане член на валутния механизъм и да има фиксирана дата за членство в еврозоната и Европейската централна банка.
Това е мнението на финансовия анализатор Николай Ваньов, изказано в ефира на Bloomberg TV Bulgaria в предаването „Бизнес старт“.
Той обаче не вижда смисъл да се налага нова оценка на активите на банковата система, „след като такава беше направена прези две години и половина“.
“Моментът за кандидатура на България в еврозоната е може би най-подходящият и ще бъде такъв за следващите няколко години, тъй като числовите критерии се изпълняват от страната ни по перфектен начин. Друг е въпросът, че донякъде липсва политическа воля, а и донякъде българското правителство се опитва да маневрира правилно между различните желания на страните от еврозоната“, коментира Ваньов.
Анализаторът смята, че Бойко Борисов не бърза с подаване на заявлението за членство с оглед на директната опозиция, която България би получила от страни като Холандия. Но същевременно се стреми да покаже желанието за присъединяване към ERM II и спазване на изискванията.
Според Ваньов проблемът в момента е чисто политически.
„Холандия и други страни от еврозоната са против, защото България се слага в една група с дългово затруднени страни като Гърция и донякъде Италия, т.е. нестабилни икономики, които биха създали проблеми за страните от еврозоната. А от друга страна може би донякъде и структурно България не е готова за членство в еврозоната“, коментира анализаторът.
Що се отнася до процедурата по ERM II, Ваньов очаква да има задкулисни преговори и чак през септември да бъде взето някакво решение.
Как ще се отрази мониторингът върху банковата система с кандидатстването в банковия съюз? Защо премиерът Бойко Борисов иска влизането в ERM II и банковия съюз да стане на една дата? Трябва ли да бъдат адресирани нови изисквания към БНБ? Ще има ли новини през следващите седмици и месеци за намеренията на България да влезе в ERM II? Стабилна ли е икономиката ни и има ли рискове от търговската война между САЩ и основните ѝ търговски партньори, включително и ЕС?
Вижте повече във видеото.