fallback

Данъчни проверки извадиха на светло 5 млрд. лв. от фирмените каси

Над 130 млн. лв. повече са постъпили в бюджета от данък върху дивидентите през 2017 г.

15:22 | 01.06.18 г.

Близо 5 млрд. лв. вече не са налични в касите на фирмите след проверки на данъчните в компании, които са посочили във финансовите си отчети значителни суми в брой. Това съобщиха от Националната агенция за приходите (НАП).

По предварителни статистически данни наличните суми в брой към края на 2017 г. са малко над 8,10 млрд. лв., като година по-рано в каси счетоводно са отчетени над 13 млрд. лв.

През 2017 г. приходната агенция започна множество проверки и ревизии, а хиляди дружества получиха предупредителни писма от приходната агенция. В резултат на това значителна част от компаниите коригираха финансовите си резултати за миналата година или декларираха, че са изплатили дивиденти, припомнят данъчните. Проверките на НАП потвърдиха първоначалното допускане, че  главната причина за нереално високите касови наличности са лични разходи на собствениците и управителите на фирмите, за които не са представяни документи.

Като резултат от масовите мерки на НАП в бюджета постъпиха и над 130 млн. лв. повече от данък върху дивидентите за 2017 г., като на компаниите беше дадена възможност доброволно да коригират данъчните си декларации, без да им бъдат възлагани проверки. 

Да се държат пари в брой в каси е стара „схема“ за разпределяне на тайни печалби, без да се облагат с данък.  От приходната агенция допълват, че и занапред ще продължат да наблюдават наличностите в брой във финансовите отчети на дружествата.

Данъчните са изготвили списък с над 13 500 компании с декларирани над 100 хил. лв. в каса (общо 4,3 млрд. лв.) към края на 2017 г., чието данъчно поведение ще са наблюдава през 2018 г. и при необходимост ще бъдат възложени проверки.

„Кампанията на НАП даде отлични дисциплиниращи резултати – от една страна по отношение на ръста на данъка върху дивидентите и, от друга страна, че насърчаването на доброволното спазване на данъчното и осигурително законодателство е каузата, за която ще продължаваме да работим“, каза заместник-изпълнителният директор на НАП Пламен Димитров, цитиран в прессъобщение от приходната администрация.

Investor.bg припомня, че до края на миналата година всяко лице, което доброволно признаеше допуснати счетоводни и данъчни отклонения при касовата си наличност, получаваше възможност за корекция на вече подадени данни, без да бъде възлагана проверка или ревизия.

Тази година обаче на дружествата, които продължават да твърдят, че разполагат с големи суми на каса, ще бъдат извършени инвентаризации на наличните средства, а при необходимост - проверки или ревизии.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:22 | 12.09.22 г.
fallback