Най-доброто за българската икономика тепърва предстои от гледна точка на икономическия растеж. Това мнение изрази в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria главният икономист за България на УниКредит Кристофор Павлов.
„Икономическият растеж започна от износа, след това беше подкрепен от потребителските разходи на домакинствата. Сега имаме трети двигател на растежа, който се включва, и това са инвестициите“, коментира той.
По думите му в реално изражение те са с ръст от 3,8% по предварителни данни през миналата година.
Павлов напомни, че близо десет години продължи периодът, в който “инвестициите отчитаха или много сериозен спад в първите две години след 2008 г., или бяха почти стагнирали, но сега има първи знаци за увеличаване на инвестициите“.
Павлов посочи, че нарастват инвестициите по-скоро на частния сектор.
„Предварителните данни, с които разполагаме, за изпълнението на консолидираната фискална програма сочат за спад в номинално изражение на инвестиционните разходи на правителството от порядъка на 2-3%, което вероятно означава, че в реално изражение имаме спад от приблизително същия порядък или дори малко по-голям. Ако е вярно, а ние смятаме, че е точно така, би означавало, че частните инвестиции в икономиката са с реален ръст от около 7% през миналата година. Това е значителна промяна на фона на много ниските темпове на нарастване на инвестициите от последните няколко години“, каза финансистът.
Той обясни, че всъщност инвестициите на частния сектор имат кумулативен спад от над 40% през 2009 и 2010, а в периода 2010-2016 средно те са намалявали с 1% в реално изражение. Именно затова според него това, което се случва в икономиката, е наистина важно.
„Вярно е, че в други страни от Централна и Източна Европа възстановяването на инвестициите започна по-рано и протича по-бързо. Причините за това са следните – например в Унгария има близо 20% реален ръст на инвестициите през миналата година, което в най-голяма степен се дължи на активизиране на правителството в усвояването на европейски средства“, даде пример Павлов.
Той добави, че за България миналата година е била слаба за европейските средства и за строителството на публична инфраструктура като цяло, а разходите за публична инфраструктура на правителството са достигнали най-ниската си точка от пет години.
„Това обаче очакваме, че ще се промени през следващата година. Защото ако правителството не започне да набира скорост на този фронт и да стартира колкото се може повече проекти, и да подобри усвояването на средства от ЕС, има опасност да се повтори сценарият от миналия програмен период, когато голяма част от инвестициите бяха направени през последните няколко години и съответно рискът от загуба на европейски средства беше много голям. През миналия период ние успяхме да усвоим 95% от средствата, които бяха предназначени за България, така че ако не започне силно активизиране на този фронт, още през тази година, рискът от неусвояване на европейски средства е значителен“, предупреди банкерът.
Той напомни, че по тази причина в прогнозите на Международния валутен фонд е заложен реален ръст на инвестициите на публичния сектор от над 15% през тази година.
„Ние сме с малко по-скромна прогноза на този фронт. Но така или иначе активизирането на усвояването на средства от ЕС и строителството на публична инфраструктура ще бъде един от важните канали, през които очакваме инвестициите през 2018 да нараснат“, коментира Кристофор Павлов.