Омбудсманът ще предложи на Министерския съвет нормативни промени, с които да се улесни отпускането на наследствена и персонална пенсия на деца с починали родители, предаде БНР.
Мая Манолова започна кампания за подкрепа, след като към нея се обърна майка - вдовица с три деца, на която била отказана наследствена пенсия.
Първото предложение е за промяна в Кодекса за социално осигуряване и се отнася до условията за получаване на наследствени пенсии.
“Предлагаме условието за осигурителен стаж за починали родители до 25-годишна възраст изобщо да отпадне и да бъде намалено за родители до 30 години от три на една година. За родители над 30 години – от пет на три години, каза омбудсманът.
Според Манолова промени трябва да има и при отпускането на персоналните пенсии, за които тя ще настоява изобщо да отпадне подоходният критерий за получаването ѝ.
“Освен че изискуемият таван от 75 лева е абсурден, смятам, че изобщо вкарването на какъвто и да е подоходен критерий, когато става дума за подкрепа на деца сираци, е несправедлив. Ако по някаква причина на дадено лице не може да бъде отпусната персонална пенсия, тези пенсии да бъдат превърнати в социални индивидуални помощи", настоява още омбудсманът.
Мая Манолова ще предложи още децата сираци до седми клас също да получават стипендии, а не само тези от осми клас нагоре, както е сега.