Горивата продължават да са предизвикателство за българската администрация. Това заяви в ефира на Българска национална телевизия (БНТ) председателят на парламентарната Комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова. Според нея следващите мерки, които трябва да се предприемат, са за подобряване на софтуера - да се усъвършенстват касовите апарати и електронните системи за отчитане на продажбите.
Сивата икономика не може да се измери лесно и това е причината докладите, които излизат по темата, да се разминават драстично в оценката си, обясни Менда Стоянова по повод твърденията на опозицията, че управляващите лъжат за борбата с контрабандата.
„Не бива да отричаме, че има сива икономика - има сива икономика и борбата с нея се води. Тя е малко неравна, както обикновено, но през последните години има значителни успехи и те се виждат в цифрите по изпълнение на бюджета и на отделните данъци“, посочи още председателят на бюджетната комисия.
Стоянова обаче отказа да се ангажира с конкретен процент за дял на сивата икономика. По думите ù най-много нерегламентирани практики има в секторите, в които се продават стоки директно на населението - в търговията, селското стопанство и земеделието.
Контролът е единият фактор, който може да влияе на сивата икономика, но доказано това не е основният начин, коментира депутатът. По думите ѝ основният начин е развитието на обществото и икономиката. „Колкото повече се развива икономиката, колкото повече нарастват доходите на хората, колкото повече имаме ръст в различните сфери, толкова повече ще се изсветлява икономиката“, уточни Менда Стоянова.
Тя допълни, че бюджет 2017 е приключил на излишък, при планиран дефицит от 1,4%. Това по думите й е резултат от два фактора, единият от които е повишените приходи. Приходите в бюджет 2017 са с около 350 млн. лв. над планираното, обясни Менда Стоянова, а по отношение на неизпълнените разходи каза, че главно са инвестиционни - най-вече заради това, че през 2017 година не са стартирали много големи проекти.
„Имаме сериозен ръст на приходите от данъка върху печалбата - 11%, което означава, че фирмите генерират повече печалба. Това е индикатор за развитието на икономиката. Имаме и ръст около 9% в данъка върху добавената стойност и сравнени с ръста на БВП - 3,9 - 4, означава, че тук говорим за допълнителна събираемост“, съобщи още Стоянова.
Тя прогнозира, че ще се постигне повече от 4% ръст на БВП при благоприятно развитие на международната обстановка.