fallback

Макроикономист: Нужен е модел за вписване на България в европейските финанси

Липсва аналитичен инструмент, с който да се определят възможните сценарии след влизането на България в еврозоната, посочи проф. Ганчо Ганчев

10:51 | 02.02.18 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

България има сериозен интерес да преосмисли начина, по който се вписва в европейските финанси. Това каза макроикономистът проф. Ганчо Ганчев от Югозападния университет в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

Според него най-благоприятно би било това да стане възможно най-бързо.

„Но тъй като от страна на Европейската централна банка се налагат и допълнителни критерии, свързани с производителност на труда, доходи, жизнено развнище и други, България трябва още преди да е влязла в еврозоната да намери начини да ускори своето развитие – да реши някои инфраструктурни проблеми, да интензифицира инвестиционния процес, да подпомогне развитието на новите отрасли, нарастването на доходите и т.н, за да бъдем по-съпоставими с държавите от еврозоната“, коментира проф. Ганчев.

Той смята, че от друга страна това е трудно да се направи заради валутния борд.

Макроикономистът е на мнение, че причината да се форсира влизането в еврозоната е валутният борд, който е "сковаващ механизъм, както заради невъзможността да се провежда фискална и монетарна политика, така  и заради необходимостта да се поддържат огромни резерви".

„БНБ има около 45 млрд. лева нетни чуждестранни активи, т.е. централната банка държи огромни суми под формата на инвестиции на държавите от еврозоната, които дават почти нулев доход. Ние плащаме огромна цена, за да бъдем привързани и това стагнира икономическия растеж“, посочи проф. Ганчев.

По думите му липсва и аналитичен инструмент, с който да се определят възможните сценарии след влизането на България в еврозоната.

Като такъв той определи ролята на Европейската комисия, ЕЦБ и Международния валутен фонд.

Проф. Ганчев смята, че след като България е с фиксиран валутен курс и свободно движение на капитали и от концептуална гледна точка е част от еврозоната.

„Ние сме част от еврозоната по един ирационален начин, който води до големи косвени загуби, който е изключително скъп, затова за нас е важно да влезем като пълноправен член в еврозоната, а не като страна, която е длъжна да поддържа огромни резерви, за да може да фиксира своя курс към еврото.

Какъв е ускореният вариант да се включи България в еврозоната? Достатъчен ли е капацитетът на Министерство на финансите да направи варианти за евентуално включване в еврозоната? Кои ще са основните промени в банковия сектор? Ще нараснат ли цените след влизане в еврозоната?

Вижте повече във видеото!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:50 | 14.09.22 г.
fallback