България се нарежда на 21-во място от общо 115 страни по прозрачност на бюджета, с което се оказва сред държавите със значително ниво на прозрачност, посочва се в доклада Open Budget Index 2017. Документът се изготвя на всеки две години от организацията International Budget Partnership (IBP), която проучва държавните бюджети на различните страни.
Страната ни бележи добър ръст в представянето си в рамките на индекса, като само преди десетина години – през 2006 г., оценката ни е била от 47 пункта.
Докладът посочва, че страната може да предприеме няколко стъпки, за да подобри прозрачността на бюджета. Една от препоръките е да се увеличи информацията и данните по финансовата позиция на правителството и разходите в проектобюджета. Другата основна препоръка е да се предоставя подробна информация за сравненията между планираните нефинансови резултати и реалните такива в годишния доклад.
В същото време България се представя доста слабо по един от подпоказателите на доклада – този за участието на обществеността в процеса, събирайки едва 22 от 100 точки. Резултатът въпреки това е по-добър от средния за света, който е на ниво от 12 пункта.
Препоръката на авторите на доклада в това отношение е България по-активно да ангажира гражданите или гражданските организации, които представляват уязвими или слабо представени общности по време на създаването и проследяването прилагането на държавния бюджет.
Препоръчват се и законодателни изслушвания по доклада на одиторите, на които да свидетелстват членове на обществени или граждански организации. Допълнителен подход е създаването на официални механизми, с които обществеността да може да помага на одиторските институции при формулирането на одиторската програма и участие в самите разследвания.
Сравнение на оценката за прозрачност на бюджета на България спрямо други страни. Графика: IBP
По втория подпоказател на доклада – бюджетния надзор, България събира общо 59 от 100 точки. Според авторите това означава, че зак?