IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България по пътя към еврозоната? Кога, ако не сега...

Това е идеалният момент да се анонсира подобна стъпка и тя да бъде факт до края на годината, заяви пред Investor.bg бившият премиер Иван Костов

08:21 | 17.01.18 г. 52
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

„Ако премахнем валутния борд и преминем към еврото, ограничението за харчове ще изчезне и нашите политици ще имат свободата да харчат много повече, отколкото сега. Защо това е опасно? Спомнете си харченето на гръцките политици през периода 2002-2008 г., което отвори огромен фискален дефицит и в крайна сметка доведе до една от най-катастрофалните фискални кризи в съвременната история на Европа. Ако приемем еврото, нашето правителство ще може активно да монетизира своя дълг, като продава държавни облигации, деноминирани в евро на частни банки, които след това могат да ги използват, за да получат заеми от ЕЦБ, за да увеличат своите банкови резерви, което от своя страна им позволява да увеличат нивото на кредитиране. Днес монетарната политика на ЕЦБ много повече вреди на страните в Еврозоната, отколкото им помага“, пише в своя статия пък икономистът Георги Вулджев от ЕКИП. Според него влизане в еврозоната означава и повишаване на риска от фискална криза.

„Каквото и да си говорим, българските държавници не са по-добри от гръцките. Ако погледнем което и да е изследване в качеството на българските институции, това ни става пределно ясно. Например, в индекса за икономическа свобода, изготвян всяка година от фондацията “Херитидж”, по показателите “интегритет на правителството” и “защита на частната собственост” България е много по-близо до оценката за Гърция, отколкото оценките за страни като Литва, Латвия и Естония. По тези показатели ние сме по-близо до всяка една от южноевропейските страни, чиято некомпетентна фискална политика (поддържаната от активна монетарна политика чрез ЕЦБ) ги вкарва в изключително тежки икономически и банкови кризи“, пише още Вулджев.

И така - решението по какъв път ще поеме България отново е в ръцете на политиците. Правителствата идват и си отиват, но перспективата за влизане в ERM II и оттам – в еврозоната, днес е по-реална от всякога. Може би наистина 20 години валутен борд стигат и е време за промени, защото в противен случай страната ни ще продължи да изостава твърде много с икономическото си развитие от своите партньори.

*Маастрихтски критерии:

1. Инфлация не по-голяма от 1.5% над средното за трите държави с най-ниска положителна инфлация в ЕС;
2. Бюджетен дефицит не повече от 3% от БВП;
3. Държавен дълг не повече от 60% от БВП;
4. Дългосрочни лихви, не по-високи от 2% над лихвите в 3-те страни членки с най-ниска инфлация;
5. Обменен курс, поддържан в границите на ERM II в продължение на поне 2 години. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:05 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

22
rate up comment 7 rate down comment 8
abdul
преди 6 години
А да, коя е опозицията? БСП? ДПС? ОП? Някакви непредставени партии с
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 14 rate down comment 5
bgMan
преди 6 години
Твоята тактика досега се е доказала, че борейки се срещу мафиота ББ всъщност ще докараш в икономиката "брад'чедите" и сподвижниците на Доган, Нинова и Решетников и отново за пореден път нищо няма да се промени.Ако искаш промяна и имаш акъл в главата си би трябвало да опитваш нещо ново, а не да повтаряш едни и същи грешки и всеки път да вкарваш поредните "брад'чеди" в икономиката на страната.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 13 rate down comment 7
abdul
преди 6 години
Точно защото не го харесвам, не искам ЕЗ.Ако Бойко ни вкара в ЕЗ това ще бетонира ГЕРБ.В момента управляващата шайка е подложена на напрежение, заради вътрешни дисбаланси, понеже пазарната икономика НЕ функционира в България.Ако няма ЕЗ или валутен борд, напрежението ще ескалира и властта (ако не се промени) ще е пряко отговорна.Ако обаче влезем в ЕЗ отговорни политици в България няма да има, защото ЕЦБ ще ни подпира във всеки момент на нестабилност, с цената на ограничения тип гръцки, а сметката я плащаме директно аз и ти.ЕЗ действа като застраховка и пази не нас, а политиците от техните золуми, за сметка на народа разбира се.Ако искаш промяна би трябвало да си не ЗА, а ПРОТИВ ЕЗ. Това ще блъсне Бойко директно с реалността и ще го принуди да си разкара брад'чедите от икономиката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 8 rate down comment 8
bgMan
преди 6 години
По политически причини разбира се.Иначе защо опозицията започна да извършва убийства и да предизвиква по всякакъв начин сътресения, недоволства и опозиция за да провали за пореден път този процес. Нима толкова много харесваш сегашното бандитско статукво, че толкова самоотвержено се бориш нищо да не се промени?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 11 rate down comment 5
abdul
преди 6 години
Точно така!Тогава възниква въпроса защо ми е висок рейтинг от фалшиви рейтингови агенции (Защо фалшиви? защото не можаха да сметнат коректно рейтинга на лемън брадърс 2007ма) и ЕЦБ като последна инстанция?- Ами не, ни трябва :-) Кредити никой не те спира да взимаш и сега. Нещо повече, ако наистина си с мозък и трезва преценка и според инвеститора не кредит, ами партньор ще иска да ти стане. И сега има възможностите за "с мозъци" и инвеститори.Не разбирам кому е нужен инвеститор от последна инстанция ЕЦБ. Сигурно на някой, който иска да фалира, някой друг, чиито гарант в случай на фалит би била ЕЦБ. Еми да ти кажа, това не съм сигурен дали са умни или по-скоро хитри "кредитополучатели".."Умните" кредитополучатели не ги брига особено от къде ще вземат финансиране. Когато имаш обаче собственост на терен в България, това е проблем. Проблем на кредитополучателя, проблем на инвеститора, проблем е правосъдната система, която трябва да гарантира частната собственост, политически проблем е управляващата шайка. Затова не ни щат поради политически причини, не щото (не) сме изпълнили някакви си "числови" критерии, дето никой не ги брига за нищо в ЕЗ - те самите масово ги нарушават.Тогава защо да влизаме ЕЗ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 15 rate down comment 12
bgMan
преди 6 години
Никой не те принуждава да теглиш кредити и да се развиваш чрез кредити.Стига да имаш мозък в главата си и трезва преценка с помощта на кредит ще пораснеш и ще се развиеш по-бързо, но след това отново никой не те кара насила да се заробваш с нов кредит.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 11 rate down comment 7
ABBA
преди 6 години
Евала :)За неразбралите цитирам:"Какво ще ни даде ЕЗ?- По-висок рейтинг, кредитор от последна инстанция ЕЦБ.За какво ще ги използваме?- За да взимаме повече и по-лесно кредити.Защо са ни кредити при 4-5% ръст?- За да задлъжнеем още повече.Защо трябва да задлъжняваме още повече?- За да може да ни наложат мерки като в Гърция например, с които после да ги връщаме (кредитите)."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 20 rate down comment 2
abdul
преди 6 години
Какво ще ни даде ЕЗ?- По-висок рейтинг, кредитор от последна инстанция ЕЦБ. За какво ще ги използваме?- За да взимаме повече и по-лесно кредити.Защо са ни кредити при 4-5% ръст?- За да задлъжнеем още повече.Защо трябва да задлъжняваме още повече?- За да може да ни наложат мерки като в Гърция например, с които после да ги връщаме (кредитите).Защо да взимаме кредити? Защото който няма кредити е неконтролируем. Справка - https://***.statista.com/statistics/269684/national-debt-in-eu-countries-in-relation-to-gross-domestic-product-gdp/В ЕЗ няма да ни приемат, докато няма политическа "стабилност" в България. По-скоро ще свалят лихвите по кредитите в лева под евровите, но в ЕЗ няма да ни приемат докато не се смени управляващата шайка тук. Свалянето на лихвите си е един вид признаване на числовите критерии, със запазване на правото на ЕЗ във всеки момент да контролира политиката, чрез вдигането им, като не носи системен финансов риск от нестабилност в България.И последно - колко и кои държави от сега присъстващите в ЕЗ всъщност изпълняват "числовите" критерии?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 17 rate down comment 8
bgMan
преди 6 години
Ако си нормален човек недостатъците от влизането на България в ERM не са много, а ако си и образован и мислещ човек, ползите от това да сме в ЕЗ са доста повече.Обаче ако си престъпник с основно действие да обираш народа си на всеки 10 години през различни схеми, като случая с КТБ, ще се бориш и ще плащаш на всеки, който се продава за да нагнетява напрежение срещу влизането ни в ERM и ЕЗ.Чисто политически това е много правилен ход. Дано престъпниците, които се активизираха да не провалят процеса по присъединяване. Никой не може да ме убеди, че убийствата в последно време са случайни или нормални неща, които нямат нищо общо с политиката на правителството за влизане в ERM и Шенген.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 10 rate down comment 3
Специалист по всичко
преди 6 години
Ами има количествени критерии, които обаче се оказва, че не са достатъчни. А когато има субективна преценка, въпросът опира до благосклонност на някого.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още