IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България по пътя към еврозоната? Кога, ако не сега...

Това е идеалният момент да се анонсира подобна стъпка и тя да бъде факт до края на годината, заяви пред Investor.bg бившият премиер Иван Костов

08:21 | 17.01.18 г. 52
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

За плюсовете и минусите от евентуалното ни приемане в самата еврозона сме писали многократно, но не е зле да си припомним някои аргументи.

Най-важният позитив за страната ни, по думите на Костов, е възможността кредитния рейтинг на България да бъде повишен. „По този начин ще получим допълнителни финансови опори и всички банки ще могат да се рефинансират при определени условия“, обясни още бившият министър-председател.

Освен това страната ни ще разполага с европейски банков надзор и ще може да използва кредитор от последна инстанция, припомни и финансистът Емил Хърсев. Важно е да се уточни, че кредитор от последна инстанция е кредитор, който осигурява рефинансиране на търговските банки и обикновено това е централната банка за дадена държава. В страните- ленки на еврозоната това е Европейската централна банка (ЕЦБ). В България Българската народна банка (БНБ) не може да бъде кредитор от последна инстанция, тъй като страната ни е обвързана с валутен борд.

Приемането ни в еврозоната ще освободи внушителен паричен ресурс. Страната ни ще изглежда много по-безрискова и сигурна за инвестиции. Това пък от своя страна ще доведе до по-ниски лихви по кредитите, тъй като българските банки ще могат да взимат по-евтини заеми отвън. Трансакционните разходи ще спаднат значително

Членството в еврозоната предполага и по-ниска инфлация. От ЕК неколкократно обясниха, че ако цените в някои нововлезли в зоната страни са се повишили, то това се дължи на обективни процеси в икономиките, а не на новата валута. Нашата икономика отдавна е отворена до такава степен, че всичко, което влияе върху цените в европейски и световен мащаб, се отразява незабавно в България. 

Нещо повече, в общественото пространство от години се тиражират сериозни спекулации, че въвеждането на еврото ще повлече след себе си шоково вдигане на цените на всички стоки и услуги. „Истината е, че обикновено инфлацията при въвеждането на еврото е между 0,3% и 1,4% в различните държави. Няма конкретни доказателства, че това е следствие от въвеждането на европейската валута или е породено от нещо друго, като поскъпване на горивата или пазарни течения“, обясни Любомир Дацов.

Сериозен плюс е и фактът, че валутния резерв ще може да се използва по-смислено (за реализиране на пенсионна реформа или за погасяване на външен дълг) , вместо да седи като гаранция за всеки лев в обращение.

„Най-очакваният ефект в положителен смисъл е, че ще намалеят и трансакционните разходи, които в момента са доста високи. Освен това в България няма върховенство на закона, частната собственост не е защитена и такива казуси, като този с КТБ, ще могат да бъдат избягвани, ако станем част от еврозоната. Относно общия банков надзор е добре да се уточни, че всъщност само няколко банки в България подлежат на такъв контрол, оа станалите остават под надзора на БНБ. Това несъмнено ще подобри доверието в българските банки“, коментира още Иван Костов.

За съществен минус от влизането ни в еврозоната обаче се счита фактът, че голяма част от държавите членки на съюза са в доста тежко положение. Ако се наложи някоя закъсала страна да бъде спасявана, това неминуемо ще се отрази и на България.

Също така моментът за членство в еврозоната е малко критичен от гледна точка на това, че още от началото на миналата година се говори за реформа във валутния и банков съюз. Реално обаче тя едва ли ще се реализира преди смяната на сегашната Европейска комисия и Европейски парламент, т.е. преди 2019 г.

Дори и Германия да успее да състави правителство, едва ли това ще стане по-рано от февруари-март 2018 г. Календарът на срещите ще бъде напрегнат, а и постепенно се приближаваме до новите избори за ЕП. 

Това означава, че валутният съюз на ЕС вероятно ще остане и без защита срещу следващата голяма криза. "Това е толкова депресиращо за всички. А както винаги, в Европа уроците остават ненаучени", коментира европейски служител пред Politico.

Последна актуализация: 07:05 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

42
rate up comment 4 rate down comment 3
Aloha
преди 6 години
Аз съм за чакалнята, но по-скоро против скорошно влизане-до 3 години. Нека да влезем в този ERM 2 най сетне, защото в последните 20 години с борда сме си все едно в него. Даже вече и няколко години без прекъсване покриваме и остарелите вече Маастрихтски критерии, а иначе кога ще сме в самата ЕЗ за виси и от ЕЦБ, и от политическото развитие, и от икономиката в европа...и все пак да си припомним, че всички бивши соц. страни, които вече са част от ЕЗ, са престояли в ERM по около десет години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 8 rate down comment 4
abdul
преди 6 години
Ама той "не е виновен, че са го избрали" :-)"Стани да седна" и цирка продължава..Да живее демокрацията.Горе-долу да.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 8 rate down comment 4
Dies Irae
преди 6 години
С други думи почти всички граждани са против, само политиците са за и сега се опитват да го изкарат като мана-небесна само и само повече шматки да клъвнат и да имат подкрепа за вкарването на еврото + на къде да бягат (ето вие искахте и ние го направихме, изпълнявайки волята на народа, пък тя каква стана). Като цяло мненията ни са еднакви просто всеки си вади свой доводи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 4 rate down comment 6
Специалист по всичко
преди 6 години
Влиянието на еврото върху лихвите по кредитите и върху доходността от ДЦК ще е пренебрежимо малко по ред причини. Даже има вероятност изобщо да не се забележи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 8 rate down comment 2
abdul
преди 6 години
"И това е така за да има печалба и за чейнджбюрата"Има смисъл, но напоследък особено по умничките чейндж бюра, правят едни шашми ако и двете операции са при тях. Той е по-дълга тема."Изкуствената инфлация идва през еврото с което сме вързани във валутния борд"тук не мога да се съглася с теб."За по лесния достъп и по евтини кредити би било добре и за хората с добра дисциплина "това е вярно, до толкова, че гарантираш за кредита ти с собственост в България, което е масов случай. Проблема обаче не е валутата, а политическата конюнктура - т.е. в България поради липса на правосъдна система, няма никакви гаранции върху частната собственост освен станалите модерни напоследък .22 калибър."ако се напапкат достатъчно" няма такъв филм. Никога не е "достатъчно"."Според мен най добре е да си стоим на валутен борд - добър лош, без значение е стига да набива някакви спирачки и да слага ограничения на политиците ни."Тук съм съгласен. Това има потенциала да предизвика колапс на политическия бизнес. Ще им пресуши финансирането окончателно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 8 rate down comment 5
abdul
преди 6 години
"да се отървем от всичките тях."Хайде дем хайде да се отървем, ама как? За да се отървеш, трябва да има алтернатива.Алтернатива с неграмотници не може да се направи. Да, Христо Иванов може да е много добър и морален човек, но е политически ***. Както и умно-красивите покрай него. Политически неграмотници са, защото не могат да си прокарат политиката сред населението. Той е само пример за невъзможността за "отърване".Еми какво да направят тия от ЕЗ? Виждат, че има само един политик дето увлича мнозинство, вярно *** син е, вярно нестабилен е, но пък е наш *** син. То сигурно и затова само стабилност му е в устата.Затова се стига до парадокси като този с "числовите критерии", с по-ниски лихви по кредити в лева от колкото в евро и прочее политически глупости, като например вето за България в ЕЗ по политически причини на Холадния и т.н.ЕЗ не може да понесе политическият риск, който носи Бойко, но пък и не може да го разкарат, защото няма алтернатива към момента. Затова динамиката при лихвите е изражение на политическия компромис по темата ЕЗ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 8 rate down comment 3
Dies Irae
преди 6 години
Когато ти си получил евро като заплащане и трябва да го обърнеш в лева за да го харчиш тук имаш курс купува, а когато искаш да купиш евра за да заплатиш стока имаш курс продава. И това е така за да има печалба и за чейнджбюрата иначе те няма да съществуват (нали все трябва да имат някаква печалба с която да си плащат разходите?). Изкуствената инфлация идва през еврото с което сме вързани във валутния борд ( и лева и еврото имат инфлация и стойността им едно към друго трябва да се променя, но заради борда не е така). Затова реалния курс лев-евро в момента би трябвало да е поне 5:1 в полза на евро.За по лесния достъп и по евтини кредити би било добре и за хората с добра дисциплина защото в момента банките в България почти не гледат кредитната история на лицето и много други фактори които би трябвало да намалят лихвения процент на коректните, а всички се бръснат наред освен ако не си реално запознат и не се опиташ да се бориш за по нисък процент и тогава пак е доста трудно. Ако се въведе реална оценка за всеки кредит и кредитоискател биха се нормализирали нещата, но в нашата страна не ми се вярва. По последната точка дори и да се самозаличат те ако се напапкат достатъчно, дреме им, че повече няма да ги избираме. Все ще си подготвят нов кадър които да продължи папкането без да се налага да са на светлината на прожекторите. Така, че това си е важна точка по казуса от страната на отрицателните доводи.Според мен най добре е да си стоим на валутен борд - добър лош, без значение е стига да набива някакви спирачки и да слага ограничения на политиците ни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 3 rate down comment 9
thehappyroger
преди 6 години
2030-та един град икономика, останалото деградиращо ромско гето, разпадаща се мизерия и бойкочарник/боклукчарник, до 2025-та малкия и средния бизнес ще е фалирал, предстои да го видите, няма да остане средна класа, само мутри и приближени до властта *** и хрантутници-гласоподаватели на държавна хранилка, някои от тях са хора които злоупотребяват на поразия с обществени финансови средства, от 3млн за усвояване 1 се краде, било мн добре като има средства за усвояване, това са думи на хората на бившите сикаджии, някои от тях настоящи масони, които "печелят" обществените поръчки, след 2030-та няма да има пари за пенсии, предстои да го преживеете, плюс все по-агресивни планетарни промени по целият свят, вие си мислите, че това е някакъв майтап като го разправям, капитализмът предстои да бъде заличен от съществуването, заедно с целият егоизъм, който поражда и всички ***, които го поддържат, космически процес за смяна на парадигмата!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 6 rate down comment 3
abdul
преди 6 години
"няма да губят някаква сума при конвертиране от евро в лев."И сега има чейнджбюра, които не те таксуват при обратната операция, ако им покажеш, че първата операция е също при тях."Ще имаме реално измерване на инфлацията"Изкуствената инфлация не идва от валутата, а от мръсните политически поръчки и различни качества на стоки/услуги в периферията на ЕС."Граждани и бизнес ще имат по лесен достъп и по евтини кредити."това е положително, реално само за хора с лоша финансова дисциплина. Скъпите кредити са скъпи не защото не сме в ЕЗ, а защото кредитополучателите не ги връщат, което няма нищо общо с валутата също. Или има, ама то не важи за гражданите ;-).Премахвайки условието скъпите кредити да са скъпи за лошите, се размива отговорността на ниво ЕЦБ, като лошите кредити ще бъдат платени от добрите кредитополучатели, най-вероятно чрез инфлация и отрицателни лихви по депозитите. Принудително, чрез монопол на банките върху плащанията."да харчат много по безразборно"Е точно това ако се случи днешните политици ще се самозаличат скорострелно.Има и вариант да продължим с валутния борд.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 7 rate down comment 4
bgMan
преди 6 години
Не вярван нито едните престъпници, групировки и масонски ложи, нито на другите. Всеки от тях си гони само неговите си интереси. Трябва да се отървем от всичките тях.Опозиция наричам в този случай просто конкурентната банда бореща се да седне на мястото на управляващата в момента престъпна шайка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още