Министерският съвет разпредели допълнителни разходи в размер на над 1,052 млрд лева от бюджета, се вижда от съобщението на правителствената пресслужба. На заседанието си преди седмица министрите приеха предложения за разходи над 700 млн. лева.
Голямата сума се дължи на правителственото решение да се отпусне вторият милиард за Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради.
Допълнителните разходи от 1 млрд. лева влизат в бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за 2017 г. за изпълнение на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради.
Допълните разходи за инвестиции, наука, преодоляване на природно бедствие, трансфери към общините са за 52,979 млн. лева.
Пари за ремонти
Нови 1,4 млн. лева отпуска правителството на общините Бургас и Камено за преодоляване на последиците от наводненията. Предложението е на Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към МС, като средствата ще бъдат осигурени от резерва за непредвидени и неотложни разходи по Закона за държавния бюджет на България за 2017 година.
По бюджета на община Бургас ще бъдат преведени 800 000 лв., а за Камено са 600 000 лв. Средствата са предназначени за частично разплащане на извършените дейности по възстановяване на сгради и инфраструктурни обекти, разчистване на пътна мрежа, речни легла и дерета от наноси, както и други неотложни разходи, възникнали в следствие на интензивните валежи на 25 октомври 2017 г.
Стипендии за млади спортисти
Министерският съвет одобри трансфери по бюджетите на общини в размер на 24 705 лева, които са предназначени за изплащането на стипендиите за третото тримесечие на 2017 г. на 41 ученици с високи постижения в областта на спорта. Финансирането се осигурява по Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби от държавни и общински училища през 2017 г.
Спедства за насърчаване на инвестициите
Правителството ще предостави 2,8 млн. лева по договори за насърчаване на пет сертифицирани инвестиционни проекта. Средствата се отпускат по одобрен проект на договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Закона за насърчаване на инвестициите.
Проектите са на дружествата „Юнифай Сървис Център“ ЕООД, „ОСРАМ“ ЕООД, „Дюра-Тайлс БГ“ АД, „Куестърс България“ ЕООД и „Скейл Фокус“ АД.
В договора, който ще бъде подписан с всеки инвеститор поотделно, е предвидено българската държава да предостави безвъзмездна финансова помощ за частично възстановяване на направените от инвеститора за негова сметка задължителни осигурителни и здравни вноски за работниците и служителите на новите работни места.
Проектите са за разширяване на дейността на съществуващи предприятия и за създаване на нови предприятия, основно в района на столицата, както и в градовете Пловдив и Нови Пазар. С осъществяването на проектите ще бъдат разкрити 1735 нови работни места.
Министрите от кабинета одобриха допълнителни разходи по бюджета на Министерството на образованието и науката в размер на 3,8 млн. лв. за обезпечаване на националния абонамент за закупуване на архив и достъп до електронни бази данни, съдържащи пълнотекстови научни списания и публикации, книги и реферативни издания.
С тях ще бъде гарантиран достъпът на научните организации до наукометричните, реферативни и пълнотекстови бази данни на издателство Elsevier. Информацията, съдържаща се в базите данни, служи за извършване на съвременни и висококачествени научни изследвания в полза на обществото и икономиката.
Мерки заради усложнената епизоотична обстановка
Отпускат се допълнителни 5 млн. лева на земеделското министерство за мерки срещу птичи грип и африканска чума по свинете.
Посолство в Абу Даби
Правителството дава 578 200 лева за откриване на посолство на България в Абу Даби, Обединени арабски емирства. Решението за откриването на дипломатическа мисия на България в ОАЕ е от ноември 2015 г. Аргументът на министрите е, че Абу Даби е ключов световен икономически и търговски център, а откриването на посолството ще допринесе за развитието на политическите, икономическите, търговските и културните отношения между двете страни.
Трансфери към общините
Кабинетът реши да вземе допълнителни разходи и трансфери за 2017 г. в размер на 39,151 млн. лв. По бюджета на Министерския съвет се предоставят 4,4 млн. лв. Основната част от средствата са за покриване от бюджетните организации в системата на Министерския съвет на дължимите към общините данък сгради и такса битови отпадъци за 2017 г., а с 390 000 лв. ще се финансира предварително проучване за конструктивно обследване на Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“.
По бюджета на Българската национална телевизия се разпределят 14,2 млн. лв., необходими за обезпечаване на плащания, свързани с разпространение на телевизионни програми чрез електронна съобщителна мрежа за наземно цифрово радиоразпръскване.
Общините Съединение, Тервел, Куклен, Димитровград, Симеоновград, Харманли, Симитли, Долни Чифлик, Дългопол, Севлиево, Трявна, Шабла, Стамболийски, Търговище, Доспат, Бяла, Луковит, Брезник, Пазарджик, Кюстендил, Раковски и Дупница получават общо 20,6 млн. лв. за ремонт и рехабилитация на улична и ВиК мрежи, общински пътища и изпълнение на различни обекти от местно значение. Средствата са осигурени от централния бюджет за 2017 г.
Три министерства ще преструктурират бюджетите си
Правителството одобри и вътрешнокомпенсирани промени по бюджетите на Министерския съвет и на министерствата на транспорта, информационните технологии и съобщенията, на правосъдието и на здравеопазването, но за тях няма да се вземат пари от бюджета.
За сметка на предвидени разходи по бюджетните програми „Администрация“ и „Убежище и бежанци“ на Министерския съвет ще бъде компенсиран недостигът на средства по бюджетните програми „МС и организация на дейността му“, „Координация и мониторинг на хоризонтални политики“, „Координация при управление на средствата от ЕС“, „Осъществяване на държавната политика на областно ниво“, „Вероизповедания“, „Национален архивен фонд“ и „Други дейности и услуги“.
В бюджета на МТИТС се предвижда увеличение с 2,39 млн. лв. по политиката в областта на транспорта за извършване на окончателни плащания по проекта за изграждане на Дунав мост 2 и за плащане на закупен по ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“ кораб за р. Дунав. За да бъдат покрити тези приоритети, се намаляват средствата по показателите „Персонал“, „Издръжка и други текущи разходи“ и „Капиталови разходи“.
След извършен анализ на изпълнението на бюджета на Министерство на провосъдието е установен недостиг на утвърдените разходи за осигуряване на дейността по политиката в областта на изпълнението на наказанията в размер на 1,8 млн. лв., и по политиката в областта на правосъдието – 28 хил. лв. Тези средства ще бъдат осигурени за сметка на разходи за издръжка и на икономии по бюджетна програма „Администрация“.
Вътрешното преструктуриране на разходите по бюджета на МЗ компенсира установен фактически недостиг на средства за дейността на второстепенните разпоредители с бюджет и финансирането на лечебните заведения за болнична помощ в системата на ведомството.
С друго решение правителството увеличи с 3,2 млн. лв. максималния размер на ангажиментите за разходи, които могат да бъдат поети от Министерството на икономиката през 2017 г. Промяната е свързана с необходимостта от поемане на ангажименти за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Закона за насърчаване на инвестициите за частично възстановяване на извършени разходи за осигурителни и здравни вноски за създадените нови работни места по сертифицирани инвестиционни проекти.