fallback

Депутатите приеха новия закон за пазарите на финансови инструменти

С въвеждането на MiFID II ще се увеличи прозрачността при търговията и ще засили защитата на инвеститорите при получаването на инвестиционни услуги

13:17 | 13.12.17 г.

Депутатите приеха новия Закон за пазарите на финансови инструменти на първо четене, предаде БТА.

В доклада на Комисията по бюджет и финанси се посочва, че с новия закон в българското законодателство се въвеждат изискванията на европейска директива за пазарите на финансови инструменти и се въвеждат мерки по прилагането на европейски регламент за пазарите на финансови инструменти.

Целта е да се увеличи прозрачността на пазарите на финансови инструменти, по-добра защита на инвеститорите, укрепване на доверието и недопускане на нерегламентирана търговия с финансови инструменти.

Новата регулаторна рамка на ниво ЕС има за цел да осигури необходимата степен на хармонизация, защита на инвеститорите, както и условия инвестиционните посредници да предоставят услуги в целия ЕС по силата на лиценза, получен в съответната държава по произход.

Investor.bg припомня, че от 3 януари 2018 г. на територията на Европейския съюз ще се прилага нова правна рамка в областта на пазарите на финансови инструменти. Една съществена част от изискванията, установени с MiFID I, както и имплементиращата Директива и имплементиращия регламент към MiFID I, се запазват.

Същевременно, новата регулация MiFID II въвежда някои чувствителни различия от досегашната, които имат за цел да увеличат прозрачността на пазарите на финансови инструменти, да засилят защитата на инвеститорите и да укрепят тяхното доверие при получаването на инвестиционни услуги.

С новия закон се разширява кръгът на финансовите инструменти, като са включени някои стокови и други деривати, както и някои видове енергийни договори.

Надгражда се сега съществуващият правен режим на организацията и дейността на инвестиционните посредници и регулираните пазари на ценни книжа.

Въвеждат се нови изисквания за управлението и представителството на инвестиционния посредник, подробни изисквания за добра репутация, професионална квалификация и опит на членовете на управителните и контролните органи на инвестиционния посредник.

Запазва се досега съществуващият режим на одобрение на членовете на управителните и контролните органи на инвестиционния посредник. Дава се възможност инвестиционните посредници да сключват договори с обвързани агенти, които да предоставят определени услуги от името на един инвестиционен посредник на негова пълна и безусловна отговорност.

В закона се предвиждат изисквания към информацията, която инвестиционният посредник е длъжен да предоставя на клиентите и потенциалните клиенти, както и за извършване на оценка за уместност и целесъобразност.

Инвестиционните посредници трябва да спазват редица изисквания при използването на така наречената алгоритмична търговия, при която компютърен алгоритъм определя автоматично елементите на нареждането при ограничена или нулева човешка намеса.

Законът ще уреди създаването на нов вид многостранна система за търговия - пазар за растеж.

Целта е да се насърчава малкият и средният бизнес да набира капитал чрез капиталовия пазар.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:19 | 14.09.22 г.
fallback