Депутатите от парламентарната икономическа комисия препоръчаха да се доработи законът за платежните услуги и платежните системи.
„1:10 е разликата в таксите на отделните банки“, каза председателят на Комисията по икономическа политика и туризъм Петър Кънев по време на първото четене на закона.
От името на депутатите той поиска от централната банка да прецизира законопроекта, чиято цел е да постигне равнопоставеност между доставчиците на платежни услуги, чрез допълване на правната рамка с две нови платежни услуги, които към момента попадат извън обхвата на закона.
Подуправителят на БНБ Нина Стоянова, ръководещ управление „Банково“, обясни, че това е изцяло нов закон, който се позовава на десетгодишен опит на платежния надзор и работата на платежната инфраструктура.
При представянето на мотивите за създаването му тя уточни, че с него потребителите ще имат повече платежни услуги при повече участници на пазара и по-голяма защита при плащанията.
Припомняме, че със закона се въвеждат нови услуги по иницииране на плащания, както и услуги за предоставяне на информация за сметка, както и регулиране на дейността на доставчиците, които ги предлагат.
Проф. Румен Гечев от БСП повдигна въпроса защо БНБ няма да контролира разходите на Фонда за гарантиране на влоговете в банки (ФГВБ), въпреки че има свой представител в ръководството.
„След като управителният съвет на Фонда приеме отчета, остават разпоредбите той да се представи на централната банка, Министерския съвет и Сметната палата“, уточни Нина Стоянова, но обеща текстът да се доработи.
Румен Гечев дори препоръча да има таван на възнагражденията на членовете на ФГВБ.