fallback

КФН: Активите на фондовете за втора пенсия ще надминат 24 млрд. лв. през 2022 г.

В прогнозата на Комисията е заложен ръст на доходите от 6% годишно

17:56 | 26.11.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Фондовете за допълнително пенсионно осигуряване ще имат балансови активи на стойност над 24 млрд. лева в края на 2022 година, става ясно от прогноза на Комисията за финансов надзор (КФН). В нея е заложен ръст на доходите в размер на 6% годишно и средна разпределена доходност в размер на 4% годишно, показва документ, изпратен от комисията.

Тя очаква балансовите активи на фондовете за допълнително пенсионно осигуряване да доближат 15 млрд. лева към края на 2018 година и да надминат 20 млрд. лв. към 2021 г. 

При премиен приход в общото застраховане, съизмерим с нивата отпреди финансовата криза 2007-2008 г., собственият капитал в сектора е нараснал 1,5 пъти, а брутните технически резерви – повече от два пъти. Според КФН  тези данни показват, че секторът е финансово много по-силен спрямо нивата до 2008 г.

Размерът на изплатените обезщетения нараства почти 1,5 пъти – показател, че броят и средната стойност на обезщетенията се увеличават.

По отношение на разпределението по класове застраховки, ръстът в общото застраховане се дължи на застраховките „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, „Пожар и природни бедствия“ и „Заболяване“.

В животозастраховането общият брутен премиен приход нараства спрямо предкризисните нива с  60%,  а  премиите  по  застраховка,  свързана  с инвестиционен  фонд,  се  увеличават  повече от 2 пъти, като особено голям ръст се наблюдава от 2016 г. насам.

Причините за това са както добрата доходност при животозастраховането, така и промените в Кодекса за застраховането от 01.01.2016 г., гарантиращи вземанията на застраховани лица от Обезпечителния фонд до 196 000 лв. (аналогичен e размерът при банковите депозити).

Стойността на активите в животозастраховането  през 2017 г. достига стойността на активите в общото застраховане от предкризисните нива през 2008 г.

Клиентските активи, държани от инвестиционни посредници, към средата на 2017 г., надвишават 25 млрд. лв. Прогнозата е, че през 2018 г. те ще надминат 27 млрд. лв., а към 2022 г. ще са над 40 млрд. лв.

Прогнозата се базира на ръста в стойността на активите през последните две години и благоприятните прогнози за устойчив ръст на БВП. Същевременно е отчетено засилване на регулаторните изисквания, което може да доведе до отдръпване на клиенти от лицензираните инвестиционни посредници и пренасочването им към дружества от трети държави. Този процес е благоприятно повлиян от развитието на интернет комуникациите и пренасочването на инвестиционния интерес към други възможности за инвестиране и спекулиране – крипто валути, Peer to Peer lending и др., се казва в документа на КФН.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:52 | 05.09.22 г.
fallback