Със 17,5 млн. лева повече се предвижда да бъдат разходите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за 2018 г. спрямо 2017 г. От тях 15,5 млн. лева са за укрепване на свлачища, 1 млн. лева – за благоустройствени дейности в населените мести, а 500 хил. лева са за ремонт на общински пътища.
Останалите 500 хил. лева са във връзка с увеличение на минималната работна заплата и осигурителните вноски за фонд пенсии с 1%.
Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков при представянето на проекта на бюджет на министерството пред Комисията по регионална политика, местно самоуправление и благоустройство към Народното събрание, цитиран от пресцентъра на Министерството.
Разходите на МРРБ ще са в размер на 418,365 млн. лева.
„Бюджет 2018 е добър и балансиран, като е разработен при спазване на указанията на министъра на финансите и разходните тавани", подчерта Нанков.
Регионалният министър обяви, че приходите в проектобюджета на МРРБ за 2018 г. спрямо 2017 г. се увеличават с 18,4 млн. лева до 372,5 млн. лева.
Най-много ще нараснат приходите от винетни такси – с 23 млн. лева. Част от тези допълнителни приходи се очакват от увеличението на еднодневните винетки за тежкотоварни превозни средства над 3,5 тона, а внедряването на тол системата през 2019 г. ще позволи реализацията на големите проекти на база увеличените приходи.
Министърът обърна внимание, че ще намалеят постъпленията в Агенцията по геодезия, картография и кадастър и Дирекцията за национален строителен контрол.
С 2 млн. лева по-малко се предвижда да бъдат приходите на Агенцията по геодезия, картография и кадастър за следващата година заради намаляване на административната тежест за гражданите и бизнеса и отпадане на някои от услугите.
Цената за издаване на скица на поземлен имот в неурбанизирана територия например е намалена с 50% – от 10 на 5 лева. С 30% по-малко от основната такса се плаща и за всяка услуга, която се заявява по електронен път и се получава като електронен документ.
Отпадат таксите за изменение на данни в кадастралната карта и кадастралните регистри, както и т. нар. „експресна“ услуга, която струваше три пъти повече от обикновената.
С 2,56 млн. лева. по-малко са планираните приходи в бюджета на Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК), което се дължи на ограничаване на контролната дейност на дирекцията с изменението на Закона за устройство на територията.