Правителството одобри нов начин за определяне на основните месечни заплати на заместник-министрите и на началниците на кабинетите на министър-председателя, на заместник министър-председателите и на министрите. Така на практика те ще могат да получават почти двойно по-високи възнаграждения, отколкото в момента.
Това ще стане с промени в постановление на Министерски съвет №67 от 2010 г. за заплатите в бюджетните организации и дейности, съобщават от правителствената информационна служба.
Основните месечни заплати на заместник-министрите и на началниците на политически кабинети ще се определят в процент от основната месечна заплата на министър, като по този начин ще се поддържа определена йерархия на възнагражденията в контекста на спецификата на функциите им. Така размерите на основните месечни заплати на заместник-министрите и на началниците на кабинетите на заместник-министър председателите ще бъде 85% на сто от основната месечна заплата на министър, на началника на кабинета на министър-председателя – 90 на сто от основната месечна заплата на министър. Началниците на кабинетите на министрите ще получават до 80 на сто от основната месечна заплата на министър.
Необходимите средства за изпълнение на постановлението ще се осигуряват в рамките на утвърдените средства за разходи за персонал по съответните бюджети на ведомствата, уточняват още от МС.
В момента основната месечна заплата на министър-председателя е с 55% по-висока от заплатата на един депутат. Тя пък се изчислява на база 3 средни работни заплати за страната. По-конкретно, според данните на НСИ за средната работна заплата за страната, в момента Бойко Борисов би трябвало да получава не по-малко от 5 хил. лв.
Според разпоредбите в постановлението министрите получават с 30% повече от депутатите или не по-малко от 3800 лв.
С новите промени един заместник-министър ще получава не по-малко от 3200 лв., което е двойно повече от досегашния таван от 1661 лв.
За началниците на кабинетите също имаше таван – 1860 лв., но сега те ще взимат около 3420 лв.