fallback

До края на 2018 г. БНБ ще има страница за съпоставяне на банковите такси

Ще се увеличи достъпът до платежни услуги за потребителите, съобщи подуправителят на централната банка Нина Стоянова

17:30 | 02.10.17 г.

Потребителите в България ще имат безплатен достъп на национално равнище до интернет страница на Българската народна банка за съпоставяне на таксите, налагани от доставчиците на платежни услуги. Тя ще бъде изградена и поддържана от централната банка, като се очаква да започне да функционира до края на 2018 година.

Това съобщи подуправителят на БНБ Нина Стоянова, ръководещ управление "Банково", по време на конференцията "Финансите в дигиталния свят", организирана от вестник "Банкеръ“.

„Този срок е съобразен с предстоящото приемане на делегиран акт на Европейската комисия със списък на най-представителните услуги, свързани с платежна сметка, който ще съдържа стандартизирани термини на най-използваните услуги на ниво ЕС“, уточни тя и добави, че се очаква съвсем скоро Министерският съвет да одобри законопроекта.

Нина Стоянова изброи част от новостите, които ще бъдат въведени с новия закон за платежните услуги, цитирана от пресслужбата на централната банка.

На първо място потребителите ще имат достъп до повече платежни услуги.

С новите текстове се въвеждат и допълнителни изисквания към доставчиците на платежни услуги, които се извършват  през интернет, като целта е да се повиши защитата на потребителите. Законът въвежда и две нови интернет услуги - по иницииране на плащане и по предоставяне на информация за сметка.

Подуправителят напомни, че с оглед постигане на по-добра възможност за съпоставимост на налаганите такси, от 1 юли 2017 г. влязоха в сила изменения и допълнения на Наредба № 3 на БНБ за условията и реда за изпълнение на платежни операции и за използване на платежни инструменти.

„Част от тях са свързани с таксите за изпълнение на платежни операции, съгласно които услуги, които осигуряват технически изпълнението на платежна операция (напр. такса SWIFT) се включват в таксата за съответната платежна операция. В допълнение, услугите кредитен превод и директен дебит в евро, които попадат в обхвата на т.нар. SEPA Регламент, и се изпълняват на територията на Европейското икономическо пространство съгласно неговите технически и бизнес изисквания, с приложимия за тях вальор за изпълнение, се обозначават като отделен вид платежна услуга в тарифите на доставчиците на платежни услуги. Целта е в тарифите на банките таксите за кредитни преводи и директни дебити в евро да бъдат представени на потребителите отделено от таксите за платежни услуги в други валути“, поясни централният банкер.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:31 | 12.09.22 г.
fallback