fallback

Близо 30 посредника са вписани в регистъра на БНБ

Срокът за регистрация изтече на 21 януари, а таксата за вписване е 3 хил. лв.

18:05 | 15.09.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

От началото на годината до 15 септември в регистъра на Българската народна банка (БНБ) за кредитните посредници са вписани 19 български посредника и 7 от ЕС, показва справка в сайта на финансовата институция.

Припомняме, че всички кредитни посредници трябвше до 21 януари 2017 г. да подадат документи за регистрация в БНБ, ако искат да продължат да упражняват дейността си. Таксата за вписване е 3 хил. лв. и въпреки очакванията, че минимум 30 кредитни посредника ще подадат документи още в началото на годината, до съвсем скоро регистрираните бяха по-малко от 10.

Хора от бранша прогнозират, че през следващите години броят им ще достигне 1 000.

Кредитните посредници са длъжни да уведомяват в 15-дневен срок БНБ за всяка промяна в информацията, представена във връзка с вписването в регистъра. Корекция на данните ще им струва по 500 лева съгласно Наредба 19, приета на 20 октомври 2016 г. 

Според централната банка „кредитен посредник” е лице, което не действа като кредитор или нотариус, а свързва пряко или непряко потребител с кредитор или кредитен посредник и извършва своята търговска дейност срещу заплащане в парична или в друга форма.

С измененията в наредбата беше въведена и задължителна застраховка "Професионална отговорност" за кредитните посредници.Изчисленията на бранша показват, че тя ще струва между 4 хил. и 6 хил. лева годишно.

Българската народна банка ще съхранява всички документи, представени на хартиен носител и в електронен вид от кредитните посредници за вписването им в регистъра и за заявените промени, в срок 5 години от датата на заличаване от регистъра на съответния кредитен посредник или от датата на отказа за регистрация. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:28 | 03.09.22 г.
fallback