Финансовото министерство упорито продължава опитите да ограничи плащанията в брой. Този път предложеният таван е 5 хил. лв. Това става ясно от публикуваните от МФ днес предложения за промени в Закона за данък върху добавената стойност, с който обаче се правят корекции и в останалите данъчни закони.
Министърът на финансите Владислав Горанов се опита да ограничи кешовите разплащания още по време на втория кабинет на Бойко Борисов. В края на миналата година беше предложено до 2019 г. таванът да падне до 1 000 лв., но идеята не получи подкрепа в Народното събрание и срещна сериозен обществен натиск. В крайна сметка се запази сегашният праг от 10 хил. лв.
„Предлаганото ограничаване на плащанията в брой е в съответствие и с наложилата се практика в другите държави членки на Европейския съюз, където прагът за плащанията в брой е в диапазон от 2 000 до 3 000 евро. Ограничението ще се прилага и в случаите на плащания в чуждестранна валута, когато левовата им равностойност е равна на или надвишава 5 000 лв. по курса на Българската народна банка (БНБ) в деня на плащането“, пише в мотивите на Горанов.
Според него мярката ще стимулира текущото отразяване на паричните потоци чрез първични счетоводни документи и ще намали разплащанията в брой по сделки между лицата, участници в стопанския оборот.
За икономическите оператори и гражданите не се очаква увеличение на административната тежест, а за администрацията не се очаква увеличение на разходите за администриране на предложената промяна, се казва още в мотивите.
Друга любопитна промяна е куриерските фирми задължително да изискват от подателите да декларират, че акцизните стоки са с платен акциз или бандерол, ако това се изисква. Според мотивите на МФ предложените разпоредби са в полза и на операторите на пощенски услуги, тъй като понастоящем, в случай че митническите органи установят държане на акцизни стоки без бандерол или без платен акциз в обектите на куриерските фирми, наказанието се налага на лицето, ползващо обекта, а не на изпращача/получателя на пратката.
Според предложението наказанието няма да се налага на куриерската фирма, ако съдейства на митничарите за установяване на нарушителите.
Заради многото случаи в практиката, при които проверявани лица отказват да представят лична карта на митничарите, в закона изрично се въвежда задължение гражданите да представят документ за самоличност и на митническите органи, подобно на полицията.
"Само от началото на годината митническите органи са установили нерегламентиран превоз на над 10 000 бутилки високоалкохолни напитки“, обосновават промените от МФ.
Оттам предлагат такова нарушение да се наказва с глоба от 1000 до 4000 лв. или от 2000 до 6000 лв. за юридическите лица и ЕТ.
Чрез промени в Закона за акцизите и данъчните складове се въвеждат нови забрани за публикуване на обяви в електронен вид, чрез които се рекламират тютюн или цигари без бандерол, за които не е платен косвен налог. Целта е да се спрат незаконните продажби на такива продукти.
Цели се и спиране на незаконното разпространение през куриерски фирми на тютюн за пушене, рекламиран в интернет, но без платен акциз
С промените се създава правна възможност директорът на Агенция „Митници“ да утвърди бюджет за контролните покупки на алкохол, цигари или горива, чрез които се събират доказателства за нерегламентирани продажби на такива стоки. Такива промени бяха въведени миналата година за служителите на Националната агенция за приходите (НАП).
МФ предлага и въвеждането на минимален срок от 1 година за валидност на банковите гаранции. Задържаните от митниците акцизни стоки занапред ще могат не само да бъдат преработвани или унищожавани, но също и продавани.
Сред по-важните промени е и идеята електрическите автомобили да бъдат освободени от данък към общините.
Според финансовото ведомство промяната е с цел да се намалят вредните емисии в атмосферата и да продължи водената данъчна политика по отношение на електрическите превозни средства.
Отпада 5- процентната отстъпка върху данъците на физическите лица, когато доходите са декларирани онлайн. В момента при подаване на годишната декларация електронно до 31 март се ползва отстъпка от 5% върху данъка за довнасяне от последните три месеца на предходната година, но не повече от 1000 лв. Според изчисленията на Министерството на финансите тази мярка ще спести на държавната хазна 1,2 млн. лв. през 2018 г.
Дава се и възможност гражданите да обявяват в годишната си декларация и придобитите през годината необлагаеми доходи, например от социални помощи, продажба на имот или друго, а също и полученото имущество по наследство, завет или дарение, или на базата на възстановено право на собственост. В момента такава възможност няма и често се стига до необосновани ревизии.
Предлага се още да бъде съставен „черен списък“ на търговските обекти, подлежащи на запечатване. НАП занапред в интернет или в медиите ще обявява списък на търговските обекти, които подлежат на запечатване за срок до един месец.
Освен това мярката ще може да се прилага и по отношение на трети лица, които стопанисват обекта, предвиждат пък промените в Закона за ДДС. "Предложението е с цел превенция срещу избягването на принудителната мярка чрез смяна на лицето, стопанисващо търговския обект, във времето между установяване на нарушението и привеждане в изпълнение на заповедта за налагане на мярката“, посочват от МФ.