fallback

Започна тестването на разплащателните биометрични карти в България

След Южна Африка нашата страна е първият пазар в Европа, където се прилага новата технология

17:42 | 27.07.17 г.
Автор - снимка
Създател

България е първият пазар в Европа, на който Mastercard, съвместно с УниКредит Булбанк, тества разплащателните биометрични карти,  съобщиха от глобалната платежна и технологична компания.

След Южна Африка нашата страна е първият пазар в Европа, който тества новата технология, която комбинира чип технологията с пръстов отпечатък, за да може удобно и сигурно да удостовери идентичността на картодържателите по време на покупка.

Mastercard обяви резултатите от проучване, проведено по време на пилотния проект, при който картодържатели са тествали иновативното разплащателно решение.

Впечатления на потребителите

93% от участниците в изпитателния период намират биометричните карти за много по-удобни в сравнение с картите, изискващи въвеждането на ПИН код при трансакция. 95% от потребителите намират биометричните карти за по-сигурни от картите с чип технология. Над 90% са готови да заменят своята предпочитана разплащателна карта с биометрична, ако такава е достъпна.

Резултатите от тестовия период показват още, че най-честите локации, където потребителите са използвали биометричните карти, за да направят лесни и сигурни плащания, са супермаркети, ресторанти и кафенета, търговски вериги и бензиностанции.

Мнозинството от запитаните са на мнение, че трябва да се добави безконтактната функционалност към биометричните карти.

Как работи иновативната технология

Картодържателят заявява своята карта с биометрични данни в обслужващата го банка. При регистрирането неговият пръстов отпечатък се превръща в криптиран дигитален шаблон, който се съхранява на картата. След това картата може да бъде използвана на всеки терминал, който приема EMV-чип карти, в света.

Когато потребителят пазарува или плаща в магазин, биометричната карта работи като всяка друга карта с чип. Картодържателят просто поставя картата си на терминала, осигурен от търговеца, като поставя пръста си върху вградения сензор. Пръстовият отпечатък се верифицира с шаблона на картата и ако биометричните данни съвпадат, трансакцията може да бъде одобрена без картата да се отделя от ръката на клиента.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:05 | 08.09.22 г.
fallback