Правителството одобри промените в Наредбата за административното обслужване, които регламентират плащането на административни услуги чрез банкови карти през т. нар. ПОС-терминали.
Целта на промените е да се задължат ведомствата да информират и насърчават потребителите да плащат чрез карта, когато има възможност за това, съобщават от правителствената информационна служба.
Според текстовете вътрешните правила за организация на административното обслужване в съответните администрации следва да се променят така, че да може всеки, който иска, да заплаща дължимите такси за обслужване и издаване на различни документи и чрез карта.
В момента на повечето места се изисква плащането да се обработи през банково гише, което е значително по-скъпо.
„Широкото прилагане в публичния сектор на картовите плащания е с цел намаляване на финансовата тежест за потребителите при извършването на плащания на дължимите такси или цени на административните услуги, оптимизиране на безналичните плащания в публичния сектор и намаляване на разходите, свързани с обслужването на плащания в брой. То е и една от приоритетните инициативи на правителството“, се посочва още в съобщението от Министерски съвет.
Кабинетът признава, че в държавната администрация има „някои слабости“ и недоволството на гражданите е основателно, като планира проблемът да бъде преодолян именно чрез промените в наредбата.
Според текстовете съответните администрации ще извършват периодичен анализ за необходимостта или ефективността от прилагането на картови плащания или други начини за плащане и ще осъществяват контрол на тези дейности в съответствие с предвидени за това процедури, като това ще стане част от техните вътрешни правила за организация на административното обслужване.
В оценката на въздействието към наредбата се посочва, че масово държавните и общински администрации използват твърде слабо, или изобщо не използват метода на разплащане чрез карти.
Всъщност възможността за събирането на приходи и други постъпления на бюджетните организации чрез картови плащания вече бе регламентирана в Закона за ограничаване плащанията в брой (ЗОПБ). Отговорността и инициативата за реалното въвеждане и прилагане на тази форма за плащане обаче остана в ръцете на ръководителя на съответната организация.
Според управляващите промените в наредбата ще бъдат и крачка към намаляването на плащанията в брой.
Ще бъдат поставени ПОС-терминали в българските дипломатически представителства, някои ще бъде разширени. Това коментира пред журналисти вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева, цитирана от БТА, след като участва в откриването на Традиционната годишна конференция на посланиците на България. По думите ѝ проблемите в консулските служби са изключително остарялата техника, липсата на електронни услуги и плащането в брой, което е „недопустимо“.