За 59% от българите ръстът на заплатите е основният фактор, който им дава увереност в бъдещето.
По този показател страната ни заема първо място в Европейския съюз сред 14 страни, където средното ниво е 40%.
Това показва изданието за 2017 г. на Observatoire („Наблюдател“) – голямото годишно проучване на финансовата група BNP Paribas, проведено в 15 държави, за което са интервюирани над 12 хиляди европейци.
"Анкетата съдържа въпроси за потребителските нагласи в страните от ЕС, прави се от 1985 г., но за първи път от 32 години България е включена в него. Тази година темата е „Потреблението в Европа: Нови пътища към доверие“", съобщи Паскал Русари, директор „Продажби и маркетинг“ на BNP Paribas Personal Finance за Централна и Източна Европа.
Обяснението, че българите са оптимисти, а за тях като потребители са приоритетни доходите и икономическият климат, които дори изпреварват националната сигурност, е значителната разлика между жизнения стандарт в България и по-развитите западни страни. Оказва се, че ръстът на заплатите е от най-малко значение за хората в Дания – 17%, Великобритания – 26% и Германия – 27%.
Вторият по важност фактор за увереността в бъдещето е спадът на безработицата. Той е посочен от 44% от българските участници в Observatoire. Средното ниво в ЕС е 32%, като този фактор е най-маловажен за италианците, от които едва 4% са дали положителен отговор.
На трета позиция 35% от българите поставят ръста на икономиката. Средното ниво за ЕС е 29%, а това е най-важно за италианците и испанците с 41%. Най-малко внимание на ръста на икономиката отдават германците с 12%.