С близо 3 процентни пункта е намаляла сивата икономика в България през миналата година, достигайки ниво от 28,12% спрямо 31,08% през 2015 г. Това сочат данни от композитния индекс "Икономика на светло", разработен от Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Показателят е международно признат иновативен модел за измерване на светлата част от икономиката, съобщи неговият създател проф. Стефан Петранов от АИКБ.
От 2010 г. до 2016 г. икономиката на светло у нас се е увеличила с близо 7,3 пр. пункта, като през миналата година е достигнала 71,88%.
Източник: АИКБ
Причини за положителните тенденции са финансовата и икономическата стабнилност, мерките за подобряването на бинзес средата и ръстът на световната икономика.
„Сивата икономика ощетява фиска с милиарди, а компанииите губят конкурентно предимство. Генерира се недеклариран ресурс, който поражда корупционни практики“, коментира председателят на АИКБ Васил Велев.
Според проф. Петранов само през 2014 г. има спадане на индекса спрямо предходната година, но това не се оказва устойчива тенденция и не може да се говори за намаляване на инерцията за „изсветляване“ на икономиката.
Причините за свиване на неформалната икономика са засилване на борбата на всички правителства с промени в нормативната база, по-важните от които са свързването онлайн на търговски обекти с Националната агенция за приходите, възстановяване на митническото дознание, въвеждането на измервателни прибори на алкохолни продукти и горива, засилване и по-добрата координация на проверките на трудовите инспекции.
„Всички показатели на индекса – широки пари, ДДС, акцизи и търговия се повишават, само търговията със страни извън ЕС намалява“, отбеляза Стефан Петранов, но заяви, че при окончателните данни през септември цифрите могат и да се променят.