Европейската комисия (ЕК) ще подкрепи България в процеса по присъединяване към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), увери комисарят по въпросите на еврото Валдис Домбровскис по време на среща с българския президент Румен Радев.
Членството в ОИСР се счита за „сертификат” за качеството на реформите във всички сектори на социално-икономическия живот, както и за позитивен знак към международните финансови среди и инвеститори за стабилността на икономиката и финансовата система, посочват от Прессекретариата на Президентството. Участието на страната в тази организация ще засили ролята на България в региона на Югоизточна Европа, допълва се в съобщението.
Държавният глава е категоричен, че в България има пълно политическо съгласие за ползите от членството в ОИСР. Българският бизнес също подкрепя идеята, а реално България вече участва в редица инициативи на Организацията.
Идеята за активиране на усилията за членство на България в ОИСР беше лансирана от икономическият министър в служебното правителство Теодор Седларски. В организацията членуват 35 държави, сред които Гърция и Турция от Балканския регион. Членове са още и по-голямата част от страните от бившия комунистически блок – Полша, Чехия, Унгария, Словакия, Словения, Латвия и Естония.
Румен Радев посочи днес, че реформите, които България може да осъществи с използване на експертизата на ОИСР, са важни за постигане на конвергентност с останалите страни в самия ЕС и ще допринесат за повишаване на конкурентоспособността й на европейско и световно равнище.
Реформите във финансовия сектор, пазара на труда и социалните политики пък бяха в основата на разговора между Валдис Домбровскис с българския премиер Бойко Борисов, допълват от правителствената пресслужба. По отношение на влизането на България в еврозоната основното предизвикателство ще бъде преодоляването на макроикономическите дисбаланси, отбеляза Домровскис.
Този проблем остава сред ключовите приоритети на правителството, увери го Бойко Борисов.
Българският премиер коментира още, че в резултат на постигната фискална консолидация нивото на публичния дълг е стабилизирано на ниско и устойчиво равнище, далеч под средното за еврозоната и ЕС. В бюджета трупат излишъци, като според прогнозните данни за месец май те ще надхвърлят 1,6 млрд. лева. Това е резултат от добрата работа на приходните агенции.