Трудно да се предвиди до какви неблагоприятни последици би довело разгласяването на информация за банковата система, е позицията на президента на България (2012 - 2017 г.) Росен Плевнелиев по повод исканията за разсекретяване на информацията в стенограмата от Консултативния съвет за национална сигурност, водени преди почти три години.
Позицията на Плевнелиев беше публикувана в писмо до главния секретар на президента Румен Радев, разпространено до медиите от офиса на Росен Плевнелиев.
В него той посочва, че банковата стабилност е един от ключовите елементи на националната сигурност и че въпреки изминалите почти три години от проведените консултации, общественото мнение в страната е твърде чувствително по отношение на банкова система.
„Точно това е причината, поради която в редица закони е предвидено, че подобни данни са "тайна", не защото общественият интерес от тяхното узнаване е маловажен, а защото обществените интереси, които могат да бъдат накърнени в случай на нестабилност в банковата система, са в пъти по-големи“, посочва Плевнелиев.
Според него Законът за достъп до информацията е неприложим в този конкретен случай и разпространението на тази информация не е свързана с желанието или нежеланието на участвалите в тези разговори за разсекретяването им.
Бившият държавен глава е на мнение, че като един от основните гаранти за националната сигурност, президентската институция е призвана да направи внимателно тази преценка.
"Искам още веднъж да обърна внимание върху важността на това именно президентската институция да остане мястото, където политическите сили и институциите да могат да провеждат отговорен и честен дебат и в кризисни за страната моменти да намират решения", пише Плевнелиев до своя наследник.
Според него, ако подчиним този подход на търсенето на евтини медийни ефекти, "рискуваме да загубим едно силно и проверено през годините демократично средство за преодоляване на най-тежките кризи“.
Преди седмица президентът Румен Радев заяви, че е изпратил писма до всички 20 участници в разговора да дадат писмено съгласие тяхното лично участие да бъде оповестено. Не стана ясно обаче, какво ще се случи, ако някой от присъствалите откаже да го направи.