България има догонващо икономическо развитие и ако иска да достигне до 75% от средното ниво на брутния вътрешен продукт (БВП) на Европейския съюз ще са ѝ необходими 15 години, но при поне два пъти по-голям от сегашния темп на растеж на икономиката. Дългосрочната прогноза е този ръст да достигне 3-4%, а догонващият трябва да бъде поне 5-6%.
Това е един от изводите в „Годишния доклад за икономическото развитие и политики на България: Оценки и очаквания – 2017 г.“ на Института за икономически изследвания при БАН, който представи доц. д-р Виктор Йоцов.
Според него след три години дефлация може да очакваме повишаване на цените през следващи години, което е добра новина за икономиката.
По думите му на пазара на труда през следващите три години се очаква повишаване на заетостта с 0,5% и намаляване на безработицата до нива 6-6,5%.
Макроикономически прогнози
“Най-голям принос за икономическия растеж все още има износът, но тъй като прогнозираме, че вносът ще се увеличава с по-големи темпове, влиянието на нетният износ ще намалява. Това ще бъде компенсирано с увеличаване на потреблението и на инвестициите”, посочи Йоцов.
Макроикономическа прогноза - БВП