fallback

Решението на ВАС за минималната заплата ще бъде обжалвано

Различията между социалните партньори са сериозни, установи Бисер Петков

13:36 | 26.05.17 г.

Решението на Върховния административен съд (ВАС) за минималната работна заплата ще бъде обжалвано. Това каза пред журналисти социалният министър Бисер Петков, който участва във форум "Европейският семестър, социалната защита и ролята на социалните партньори", организиран от КНСБ и фондация "Фридрих Еберт" в централата на синдиката.

Министърът посочи, че има аргументи, които ще бъдат изложени при обжалването. В това време отново стартира процесът по консултации на проект на постановление на МС за размера на минималната заплата, който вече е публикуван за обществено обсъждане, предаде БТА.

ВАС отмени постановлението на МС, с което се определи минимална работна заплата за 2017 г. в размер на 460 лева. Делото се образува след жалба на национално представителните работодатели с аргумента, че решението не е съгласувано на Националния съвет за тристранно сътрудничество.

По думите на министъра правителството, веднага след като е било оповестено решението на ВАС, е взело мерки да започнат консултациите, така че актът за минималното възнаграждение да е стабилен.

Ще се изчака решението на втора инстанция, което ще бъде окончателно, допълни министърът. Според него по-големият въпрос обаче е за договаряне на механизма за минималната работна заплата, каквато е и препоръката на ЕК.

Бисер Петков заяви, че не се е отказал да търси съгласие между социалните партньори за договаряне на такъв механизъм въпреки различията, които има между тях. Моята задача е да изчерпам всички възможности за постигане на съгласие, каза министърът и допълни, че в началото, когато е поел поста, е имал повече оптимизъм за бързо съгласие, но когато е навлязъл по-дълбоко в темата, е установил, че различията са сериозни.

Той допълни, че така или иначе в средносрочната бюджетна прогноза правителството е посочило как вижда нарастването на минималната заплата в рамките на мандата, като е оставило вратата отворена чрез забележка, че предложените нива могат да претърпят промени.

Като правителство сме длъжни да положим максимални усилия да се постигне това съгласие, заяви министърът на труда и социалната политика.

В отговор на въпрос за предложения на експертно ниво вариант интеграционните добавки за хората с увреждания да се преобразуват в помощ, която да се определя всяка година от правителството, Петков каза, че това вчера е коментирано в парламентарната комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите в отговор на исканията на родители на деца с увреждания.

Той допълни, че съгласно действащия закон за интеграция на хората с увреждания, т. нар. интеграционни добавки са в много ниски размери в порядъка на десетина лева в зависимост от вида на добавките, а тези малки суми не оправдават разходите за администриране.

По думите му окрупняването на интеграционните добавки е един от вариантите, който се обсъжда, но той е елемент от една цялостна реформа, която предстои.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:16 | 08.09.22 г.
fallback