Достъпът до финансиране се нарежда на четвърто място сред основните проблеми пред бизнеса у нас. От 206 фирми, участвали в проучване, 57% не ползват банково финансиране, 31% вземат заеми за оборотни средства, 24% ползват фирмен овърдрафт за текущи нужди, а едва 18% теглят инвестиционен кредит, показват данните от анкета на финансовия портал MoitePari.
Това съобщи финансовият анализатор Иван Стойков на четвъртото издание на форум за финансиране на малки и средни предприятия (МСП), организиран от „Моите пари“.
„Оказва се, че финансирането през банки затруднява фирмите заради изисквания за кредитна история и оборот, огромния брой документи при кандидатстване и тромави процедури", посочи данни от анкетата той.
Сред съображенията на бизнеса да заобикаля банковото кредитиране се нареждат несигурната бизнес среда, концентрацията на кредитни институции само в големите градове, отказът да се вземат като обезпечения имоти в провинцията, както и липсата на регулации при небанковите фонансови институции, които отпускат заеми при високи лихви.
Анкетираните не отричат, че не познават европрограмите, но отчитат, че изпълненията на европроекти се затрудняват от забавянето в сроковете, непризнаването на направените разходи, закъсненията на траншовете, високите комисиони за консултантите. Мнението на предприемачите е, че срещат проблеми и заради лобистко влияние на властта.
Източник: Моите пари
За 20% от бизнеса цената на банковото кредитиране е много висока, 54% я смятат за висока и само 26% за нормална.