Увеличението само на минималната пенсия е тотално погрешен подход. То е против логиката на цялата пенсионна система и ощетява страшно много хора. Това коментира бившият социален министър Ивайло Калфин в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Според него много по-добре е да се даде допълнителна социална помощ на хората с най-ниски пенсии, отколкото да се увеличава минималната. „Когато се увеличават най-ниските пенсии, това означава, че хората с най-ниски осигуровки и най-малък стаж на практика ще получават същото или сходно с тези, които са с повече стаж и по-високи осигуровки“, обясни Калфин.
Той е категоричен, че не може да се прави социална политика през пенсиите. Те са осигурителен доход, който всеки човек, който работи, си плаща, това са неговите пари. За крайно бедните има други механизми за помощ, посочи още бившият социален министър.
Относно прехвърлянето на комисиите по ТЕЛК към Националния осигурителен институт (НОИ), Калфин обясни, че това е частична мярка, която няма да реши нито един проблем.
„Тук е необходима много дълбока реформа, която всъщност подготвихме с моя екип, има разработена концепция. Новото правителство има право да я обсъди още един път и да започне нейното съгласуване с организациите на хората с увреждания. Мисля така, защото, освен злоупотребите, в системата за трудова експертиза има и много трудности“, посочи Ивайло Калфин.
Според него едва ли има и някой в тази държава, който да получава средства от системата и да е доволен. Тя е недофинансирана, там лекарите нямат право да работят нещо друго, няма достатъчно експерти, поради което ТЕЛК-овете са малко, а хората, които трябва да се явяват пред тях, изпитват огромни затруднения заради това, отчете още бившият социален министър.
Той е категоричен, че затягането на контрола няма да промени съществено нещата и е нужна промяна в цялостната концепция. Калфин обясни още, че с екипа му са разработили методика, използвана от Световната здравна организация (СЗО), която е сравнително нова, но се прилага успешно в доста европейски страни.
„При тази методология първо се отделят хората, които са в трудоспособна възраст и действително имат възможност за работа, като за тях се прави втора комисия, която казва какъв вид работа може да извършва конкретният човек при наличието на съответното заболяване. Всичко останало, свързано с деца, възрастни хора, е социална политика. Това не е трудова експертиза“, представи концепцията си Калфин.
„Това ще намали потока към трудовата експертиза, като в същото време ще даде възможност тези хора да получат тази грижа, от която те със заболяването си се нуждаят, като освен това и работят“, смята бившият социален министър.
Нормално е всяка такава идея да среща съпротива, добави той.
„Хората обаче трябва да разберат, че нито един човек, който има увреждания, няма да загуби средства. Според мен тази реформа не трябва да се прави защото трябват пари за пенсии. Вредно е да се противопоставят подобни социални групи, които са част от едно общество. Системата трябва да се промени, за да бъде по-ефективна и да могат хората с увреждания да получават по-адекватна грижа“, каза още Ивайло Калфин.
Вижте още във видеото: